Trebnje. V Centru za izobraževanje in kulturo (Cik) Trebnje, v sklopu katerega deluje tudi ljudska univerza, so se odločili za najem kratkoročnega kredita v višini 60 tisoč evrov, da bi lahko do konca leta zagotavljali tekočo likvidnost. S to problematiko se po navedbah direktorice Patricije Pavlič srečujejo vse ljudske univerze.
Kritje vrzeli
“Sredstva za poslovanje večinoma pridobivamo prek razpisov in projektov,” je pojasnila. Zato morajo najprej izvesti celotne aktivnosti, vključno s plačilom računov, šele nato pa lahko financerjem izstavijo zahtevke. Vrzeli med prilivi in izstavljenimi zahtevki so po navadi krili s tržnimi deleži, zaradi gospodarske krize pa jih zdaj pokrivajo s premostitvenim kreditom. “Ki ga, tako kot vedno, načrtujemo poravnati že septembra,” je dodala Pavličeva.
Patricija PavličGlede na to, da Evropa namenja veliko sredstev za razvoj človeških virov, izobraževanje odraslih ne sme zamreti.
Javni in tržni
“Ljudske univerze smo javni zavodi, ustanovljeni s strani lokalnih skupnosti. Za nas velja zakonodaja javnih financ, vendar funkcioniramo kot tržni subjekti, kar pomeni, da naše delovanje ni sistemsko urejeno,” je izpostavila.
Prenova zakonodaje
Umestitev. Šolsko ministrstvo prenavlja zakonodajo, ki sistem šolstva postavlja na novo. K temu so prek svoje zveze pristopile tudi ljudske univerze. Po navedbah Pavličeve želijo, da se ljudske univerze sistemsko umestijo v javno mrežo, ki bo finančno podprta.