Slovenija
22 ogledov

ZDA: Za sanacijo krize 700 milijard

Ameriški finančni minister Henry Paulson (desno) bo za sanacijo finančne krize u Žurnal24 main
Ameriška vlada bo za odpravo posledic in preprečitev nadaljnega poglabljanja finačne krize namenila kar 700 milijard dolarjev. Demokrati so za predlog, a z določenimi zadržki.

Propadla je investicijska banka Lehman Brothers, njej sorodno banko Merill Linch je v zadnjem trenutku rešila Bank of America, največja zavarovalniško hišo AIG pa so morali za kratek čas nacionalizirati. S temi turbulentnimi dogodki je v zadnjem obdobju postregla že več kot leto dni trajaoča ameriška finančna kriza in vladajoča administracija Georgea Busha je sklenila, da je treba odločno ukrepati.

Finančno ministrstvo je v soboto predstavilo načrt, ki predvideva, da se kar 700 milijard dolarjev davkoplačevalskega denarja nameni za sanacijo krize. S temi sredstvi bo vlada od finančnih družb odkupila tako imenovane slabe kredite, se pravi tista posojila, ki jih banke zaradi nesolventnosti posojilojemalca ne bi nikoli dobile vrnjena. "Program je zadosti ambiciozen, da bo lahko izkoreninil breme, ki teži celotno gospodarstvo," je dejal finančni minister Henry Paulson.

Demokrati postavljajo pogoje
Zadnjo besedo o programu bo imel ameriški kongres, ki bo o predlogu glasoval prihodnji teden. Ameriški predsednik George Bush je člane obeh domov kongresa pozval, naj pustijo strankarske razlike ob strani in glasujejo za predlagano rešitev. Kot vse kaže, bo kongres, ki ga obvladujejo Bushu nasprotni demokrati, sledil pozivu prvega moža. Voditeljica demokratske večine v predstavniškem domu Nancy Pelosi je namreč izjavila, da bodo demokrati podprli predlog finančnega ministrstva, vendar pod določenimi pogoji. "Zahtevamo strožjo regulacijo finančnega trga, večjo odgovornost vlade do davkoplačevalcev in davčno stimulativni paket za nižji in srednji sloj," je razložila Pelosijeva. Podporo državnemu načrtu za reševanje krize je izrazil tudi demokratski predsedniški kandidat Barack Obama.

Krizo zakrivile banke
Ameriška finančna kriza se je uradno pričela avgusta lani, ko se je sesul trg s hipotekarnimi posojili. Izvirni greh krize je na kratko povedano neprememišljena posojilna politika bančnih družb, ki so hipotekarne kredite odobravale tako rekoč sleherni fizični ali pravni osebi, ne da bi preverjale njeno sposobnost odplačevanja. Ker so banke s temi hipotekarnimi krediti med seboj trgovale, je kriza zajela finančni sektor.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.