"Problem je predvsem izvajanje zakona o pesticidih v praksi. Že zdaj, kakor tudi čez poletje, prihaja do čezmernega gnojenja in škropljenja," je dejal Karel Vidič, predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije.
Zastrupljanje ljudi in podtalnice
Škropljenje se nanaša predvsem na delo v sadovnjakih, hmeljiščih in vinogradih. "Dolgoročno pride do zastrupljanja podtalnice, poleg tega pa ljudje, ki vdihujejo zrak v okolici sadovnjakov, lahko zbolijo ali se celo zastrupijo. Problem nastane predvsem pri sadovnjakih, ki ležijo v bližini vrtcev in šol," dodaja Vidič.
Delo inšpekcije pomanjkljivo!
"Vsaj dvakrat ali trikrat na leto opozarjamo pristojne institucije, vendar ne opažamo pozitivnih premikov, ne ostrejših ukrepov," opozarja Vidič in doda, da je delo inšpekcijskih služb pomanjkljivo, poleg tega jih je tudi premalo in ne opravljajo zakonsko predpisanih dejavnosti, saj so premalo aktivni na terenu.
Kmetje ne upoštevajo predpisov
Spomladi in poleti se po besedah predsednika ekoloških gibanj intenzivno škropi, v tem času pa kmetje kar nekajkrat presežejo dovoljeni odmerek pesticidov. "Posledica so pomori čebel, ptic in drugih živali."
"Kar se tiče Pomurja in Dravskega polja, zaznavamo uničena tla, posledično je tudi večje onesnaževanje podtalnice. Izjemno pomembno je, da se te ogromne površine škropijo po predpisanih merilih," konča Vidič.