Svetovni sklad za naravo (WWF), ena izmed največjih naravovarstvenih organizacij na svetu s predstavništvom tudi v Avstriji, kritizira Slovenijo zaradi letošnjega načrta o odstrelu medvedov. Potem ko je lani pod streli padlo 70 medvedov, jih bo letos 75.
Iz organizacije so sporočili, da bi medvede potrebovali v Avstriji, zaradi česar bi bila po njihovem mnenju premestitev 10 medvedov v Avstrijo bistveno boljša rešitev kot njihov odstrel.
Avstrijski okoljski minister Nikolaus Berlakovich se bo o predlogu za preselitev medvedov v prihodnje posvetoval z deželnimi glavarji Zgornje Avstrije, Spodnje Avstrije, Koroške in Štajerske. Deželna vlada mora namreč privoliti v naselitev medvedov v posamezno avstrijsko zvezno deželo. Štajerska deželna vlada je pred letom dni tako potezo sicer odločno zavrnila.
"Naravne ujme povzročijo bistveno več škode"
Kritike po odstrelu medveda prihajajo tudi s strani slovenskih ljubiteljev živali. Predsednik Društva za osvoboditev živali in njihove pravice Stanko Valpatič meni, da je število za odstrel nerazumljivo visoko, še posebej zato, ker je letošnja huda zima zagotovo povzročila posledice na tej populaciji.
Škodo, ki jo povzročijo napadi medveda, zavrne kot zanemarljivo: "Poglejte, v primerjavi s točo, burjo, ostalimi vremenskimi ujmami je škoda zaradi napadov medveda zanemarljiva, poleg tega pa je treba pogledati z druge plati, torej da v bistvu mi posegamo v prostor medveda."
Ogrožen napada
Medved je sicer danes ogrožen z vseh strani, ne le z odredbami o odstrelu, pač pa predvsem zaradi razvoja infrastrukture, urbanizacije prostora, razkroja gozdnih kompleksov. Ne ogroža ga več lov z odstrelom, pač pa v vse večji meri posegi v okolje, ki mu ožijo življenjski prostor in poslabšujejo življenjske možnosti.
Ravno s tem povezujejo njegove napade; na Tolminskem so samo lani zabeležili 28 napadov medvedov, na Postojnskem 51. Republiški zavod za gozdove je v vsem lanskem letu prejel 381 škodnih primerov zaradi napada medveda, škoda je ocenjena na dobrih 148 tisoč evrov.
Na Zavodu za gozdove Slovenije se bodo danes uradno odzvali na kritiko s strani avstrijskih naravovarstvenikov.