Slovenija
1603 ogledov

Zakon komaj sprejeli, že napovedana ustavna presoja

klinični center, bolnišnica, zdravniki Anže Petkovšek
Sindikat Pergam je napovedal ustavno presojo zvišanja zdravniških plač.

V Pergamu so po potrditvi novega protikoronskega zakona napovedali vložitev zahteve za ustavno presojo dela zakona, ki zvišuje plače zdravnikom. Ob tem so izrazili zgroženost nad nadaljevanjem prakse sprejemanja zakonodaje brez sodelovanja javnosti in brez socialnega dialoga, na način, ko država z enim zakonom nepregledno spreminja pravni red.

Kot so ob tem poudarili v Pergamu, so še zlasti zgroženi nad takšnim načinom sprejemanja zakonodaje in zlorabe nujnih postopkov v razmerah, ko v Sloveniji sploh ni razglašena epidemija, za sprejemanje novih "podtaknjencev" v interventnem zakonu.

Opozarjajo na neutemeljeno neenakost

Najbolj problematične se jim zdijo določbe, ki povsem selektivno ter zgolj za eno poklicno skupino posegajo v sistem plač v javnem sektorju. Nerazumljivo in neutemeljeno je po njihovem, da zakon odpravlja omejitev najvišjega plačnega razreda zgolj za zdravnike in zobozdravnike, ne pa tudi za druge javne uslužbence na najzahtevnejših delovnih mestih kot so visokošolski učitelji, raziskovalci, prvaki v gledališčih ter orkestrih in podobno.

Kot poudarjajo, gre za očitno in popolnoma neutemeljeno neenakost, ki je bila povrhu vsega sprejeta ob kršitvi postopka, ki ga za to predvideva zakon o sistemu plač v javnem sektorju, in ob odsotnosti socialnega dialoga s sindikati javnega sektorja. "To predstavlja tudi kršitev stavkovnega sporazuma med vlado in sindikati javnega sektorja iz leta 2018, ki zaposlenim daje pravico do plačane stavke, če vlada enostransko poseže v enotni plačni sistem," so zapisali predstavniki sindikata Pergam.

Zato so napovedali vložitev zahteve za presojo omenjenega člena zakona z ustavo, saj so prepričani, da je zaradi sporne določbe del zaposlenih v javnem sektorju povsem brez razloga in utemeljitve manj ugodno obravnavan in postavljen v slabši položaj glede na zdravnike in zobozdravnike.

Pošta Slovenije Slovenija Končno vam datuma ne bo več treba pisati z besedo

"Očitno vlada načrtno destabilizira plačni sistem"

Dodali so še, da je plačni privilegij za zdravnike in zobozdravnike posebej zavržen v luči dejstva, da je vlada sindikatom javnega sektorja na dan božičnih praznovanj pisno sporočila, da se ni pripravljena pogajati o usklajevanju vrednosti plačnih razredov v javnem sektorju. V pogovorih bi se lotili plač najslabše plačanih zaposlenih, ki prejemajo osnovne plače pod ravnijo minimalne plače, in se dogovorili glede rednega usklajevanja z inflacijo in drugimi makroekonomskimi gibanji.

"Če bi vlada prisluhnila večkratnim opozorilom sindikatov o nujnosti sprotnega usklajevanja vrednosti plačnih razredov, ne bi z leti vse več plač javnih uslužbencev potonilo na raven minimalne plače, pa tudi do pritiskov po selektivnih dvigih plač v različnih delih javnega sektorja ne bi prihajalo. Očitno vlada načrtno destabilizira plačni sistem v javnem sektorju in pri tem omogoča posameznim poklicnim skupinam boljši pogajalski položaj v primerjavi z drugimi," so še dodali v Pergamu.

Ker je to po njihovem nesprejemljivo in ker to počne na način, ki ni skladen z ustavo in zakonom, bo sindikat spodbijal sporni člen interventnega zakona na ustavnem sodišču in oblikoval zahteve za dvig izhodiščnih plačnih razredov tudi ostalih javnih uslužbencev, zlasti tistih, ki so v enotnem plačnem sistemu umeščeni primerljivo z zdravniki in zobozdravniki, so še zapisali.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 6
  • labinje 07:20 28.december 2021.

    lluckyss,,,maoštija kisiris taku zabit deniti napisanega nerazumeš.

  • Avatar Sreten Lukić
    lluckyss 04:00 28.december 2021.

    Seveda takšno povišanje povzroča v plačnem sistemu kaos, saj bo sedaj vsak parazit hotel enak dvig plače, ker ta vlada ni sposobna ene same zadeve narediti pravilno, po zakonu in brez mafijskih rabot...

  • Avatar Annastilla
    Annastilla 00:55 28.december 2021.

    Dobrodošli v najboljši intimni klub - - Se︆︆ns︆︆to︆︆s︆︆.︆︆C︆︆o︆︆m