Ministrica za kulturo Asta Vrečko je danes v izjavi za javnost uvodoma dejala, da so na ministrstvu preučili poročilo o stanju vladavine prave v Sloveniji in da se strinjajo z glavnimi ugotovitvami o stanju pravne države na področju medijev. ''Avtorji poročila opozarjajo, da sedaj veljavna zakonodaja v praksi ne ponuja dovolj učinkovitih varovalk pred posegi politike v delovanje in upravljanje javne RTV,'' je izpostavila Vrečko.
Državni zbor po veljavni zakonodaji imenuje večino programskih svetnikov, kar pomeni visoko tveganje za zagotavljanje neodvisnosti javnega zavoda. ''Kako realno je to tveganje, je zelo nazorno pokazala trenutna kriza, kjer so politično imenovani svetniki za kandidata direktorja televizije potrdili glavnega vladnega komunikatorja prejšnje vlade Uroša Urbanijo,'' je dejala Vrečko.
Vlada z novim zakonom o RTV Slovenija upošteva priporočila Evropske komisije in zato umika neposredni vpliv politike na delovanje in upravljanje javne RTV, zagotavlja kulturna ministrica. Programski svetniki po predlogu zakonodaje niso več imenovani s strani politike, temveč zaposlenih in civilne družbe.
Poročilo obenem opozarja na nekatera druga tveganja na področju medijev, ki negativno vplivajo na delovanje pravne države. To so visoka koncentracija lastništva, netransparentnost lastništva in porabe javnega denarja, slabšanje delovnih pogojev in strateške tožbe proti novinarjem in drugo. ''Na ministrstvu sodelujemo v pogovorih za krepitev demokratičnih institucij v Evropski uniji, kjer smo se med drugim zavzeli za oblikovanje varovalk pred medijsko koncentracijo, transparentno financiranje medijev in zaščito novinarjev pred političnimi in ekonomskimi pritiski,'' je dejala Vrečko.
Programski svetniki iz vrst zaposlenih in civilne družbe
Državni zbor na drugi od današnjih dveh izrednih sej obravnava predlog novele zakona o RTV Slovenija, s katerim želi vlada depolitizirati javni zavod. V skladu z njim bi upravljanje in nadzor namesto programskemu in nadzornemu svetu prepustili enotnemu svetu RTVS. Med njegovimi 17 člani ne bi bilo niti enega, ki bi ga imenoval državni zbor.
Po predlogu novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) bodo zaposleni iz svojih vrst izbrali šest članov, preostalih 11 članov pa bodo na podlagi izvedenih javnih pozivov imenovali italijanska in madžarska narodna skupnost, predsednik države, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, nacionalni svet za kulturo, Olimpijski komite Slovenije, informacijski pooblaščenec, Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja, varuh človekovih pravic in nacionalni svet invalidskih organizacij.
Kot posvetovalno telo sveta predlog uvaja petčlanski finančni odbor.
Javni zavod bi po predlogu vodila in upravljala uprava, ki bi jo sestavljali štirje člani, vodil pa bi jo predsednik uprave.
Z dnem uveljavitve novele bi prenehal mandat članov zdajšnjega programskega in nadzornega sveta, svoje delo pa bi nadaljevali do ustanovitve sveta. Ta bi se v skladu s predlogom ustanovil najpozneje v 60 dneh po uveljavitvi novele. Zdajšnji generalni direktor bi do imenovanja uprave opravljal svojo funkcijo kot vršilec dolžnosti, enako bi veljalo za direktorja radia in televizije.
Asta, šobica mala, vtakni si svinčnik nekam, madonca, tako si luštna, da bi…..
Tale Levica edina misli resno, ostali interesno taktizirajo. GS se slabo piše, če ne bo bolj odločno nastopila. Politika ni svoboda in ples je, tudi brezkompromisen boj za preživetje do naslednih volitev. Izkoristite zaupanje in premoč v tem boju za… ...prikaži več dobrobit državljanov.