Gibanje po besedah Gorazda Drevenška združuje nestrankarske župane in civilne skupine, slednje pa so tudi večinski del nastajajočega gibanja. Ob tem je dodal, da bodo dosledno vztrajali pri svoji nestrankarski opredelitvi. Vrata gibanja bodo tako zaprta za posameznike, ki so dejavni v strankah. Po Drevenškovih besedah se bo gibanje izogibalo tudi posameznikom, ki so se ali se še vedno pojavljajo v različnih aferah.
Zavrnil je namigovanja o povezanosti z Gibanjem za trajnostni razvoj Slovenije in s stranko, ki je izšla iz tega gibanja.
Za poslanske sedeže se bodo potegovali v vseh volilnih enotah. Že na ustanovnem zboru bo gibanje oblikovalo volilni štab, kandidatno listo pa bo potrdilo na posebni volilni konvenciji. Glavno prednost gibanja Drevenšek vidi prav v povezavi civilne družbe z operativno sposobnostjo županov.
Kot ključno programsko vsebino gibanja Drevenšek navaja prizadevanje za izhod države iz krize. Glede tega gibanje stavi na človeške, gospodarske in kulturne potenciale, ki jih ima Slovenija. Po Drevenškovih besedah spopad s krizo ne bo uspešen, če bo domača politika tudi v prihodnje v službi zasebnih interesov.
Drevenšek je še spomnil, da je prva pobuda za ustanovitev gibanja prišla s strani bohinjskega župana Franca Kramarja lansko jesen, kasneje pa so se poleg nestrankarskih županov pobudi pridružile tudi različne civilne skupine. Večina teh, kot pravi Drevenšek, ni registriranih.