"Sviz izpostavlja, da so se slovenski izobraževalke in izobraževalci pripravljeni odreči delu svojih plač in pristati na slabši materialni položaj, niso pa pripravljeni sprejeti znižanja kakovosti javnih vrtcev in šol, ki jih vsiljuje vlada," so včeraj sporočili iz Sindikata vzgoje in izobraževanja (Sviz).
Manj kot 10-odstotno znižanje ne gre
Sviz bi bil tako pripravljen pristati na osemodstotno znižanje plač, vendar le, če "se iz zakona o uravnoteženju javnih financ umaknejo posegi v standarde in normative, ki znižujejo kakovost izobraževanja". Ob tem poudarjajo, da mora biti znižanje plač časovno omejeno in progresivno, se pravi ničelno ali manjše pri nizkih plačah ter večje pri višjih plačah.
Na današnjih pogajanjih pa je vlada zvrnila njihov predlog: nočejo pristati na manj kot 10-odstotno znižanje plač.
Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič je pojasnil, da naj bi danes zaključili ločena pogajanja o plačah in normativih v šolstvu.
Jutri zadnji dan pogajanj
Po Pličaničevih besedah se bodo jutri skupaj sestale vse tri podskupine pod vodstvom ministra za delo Andreja Vizjaka. To naj bi bil tudi zadnji dan pogajanj, je dejal Pličanič in izrazil upanje, da se bodo tudi kaj dogovorili. Manevrskega prostora pri plačah praktično ni, saj vlada pri znižanju plač ne more popustiti. Kot je pojasnil minister, pa so nekatere druge možnosti, pri katerih bi pogajalci lahko prišli skupaj.
"Upam, da se bodo sindikati zavedli situacije in sklenili dogovor, da to končamo in gremo v druge projekte, ki nas čakajo in ki jih v treh tednih pogajanj nismo mogli začeti, pa so tudi pomembni za našo državo in za to, da pridemo iz krize," je dejal Pličanič.
Branimir Štrukelj je pred pogajanji kot glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) danes pojasnil, da je bil to zadnji predlog in Svizovi pogajalci od tu naprej nimajo več mandata.
Miško te je naredill. Še en naivnež, ki naseda statistikam.
Štruklju je Kučan tast. Ali vam je sedaj kaj jasno ? Sploh pa to krizo ne povzročajo notranji razlogi (vsaj veliko ne ), ampak ustroj svetovne ekonomije, kot je poceni delovna sila na daljnem vzhodu in selitev kapitala tja. Pri… ...prikaži veči tem pa bi moral imeti glavno besedo Bruselj, ki so pa hlapci svetovne trgovinske organizacije, torej združenim državam Amerike.
Sindikalisti,preprosti izsiljujejo.Napovedali so referendum še prej kot so vedli kaj in kako bo vlada naredila.