Dobra novica za tiste, ki se pritožujejo nad varčnimi sijalkami, njihovo "mrtvaško svetlobo" in nevarnim živim srebrom v njih. Aprila letos bo britansko podjetje Ceravision na trg poslalo najmodernejši model varčnih sijalk. Model brez živega srebra, čigar luč bo mikrovalovnega izvora, in bo skladen z vsemi trenutnimi modeli žarnic in sijalk.
Vir luči nove sijalke bo stekleno telo, ki bo pod nizkim pritiskom shranjevalo žlahtni plin in kovinske soli. V osrčju sijalke, ki ga s frekvenco 2,4 gigahercev obsevajo mikrovali, nastaja ionizirani plin, imenovan plazma. Ko plazma izpareva, pričnejo kovinske soli in stekleno telo svetiti.
Svetloba nove generacije sijalk je po zagotovilih proizvajalca zares svetla in topla ter posledično precej boljša kot svetloba zdajšnjih sijalk. Poleg tega nove sijalke ne vsebujejo živega srebra in elektrod. Življenjska doba naj bi znašala kar 50.000 ur, ne da bi jakost svetlobe sorazmerno s časom uporabe bistveno pojemala. Klasična varčna sijalka zdrži največ 10.000 ur. Poleg tega naj bi Ceravisionove sijalke v primerjavi s svojimi predhodnicami potrebovale kar za 55 odstotkov manj električne energije.
Prve britanske sijalke, ki bodo na trg prišle aprila letos, bodo z močjo od 200 do 5000 vatov namenjene industriji in javni razsvetljavi, njim pa bodo sledile sijalke za gospodinjstva. Družba Ceravision je skupaj z športno motoristično skupino West Surrey Racing razvila avtomobilske žaromete in ji tudi preizkusila na vozilu BMW. "V danih pogojih preizkusa so žarometi porabili precej manj energije kot LED-žarnice," je dejal direktor Ceravisiona Tim Reynolds.
Največjo konkurenco britanski družbi predstavljajo nemška podjetja, ki stavijo na razvoj svetlečih diod (LED). Te sicer še zmeraj veljajo za naslednika varčnih sijalk, njihova slabost pa je nezadostna moč.