Giampaolo Giuliani je trenutno najbolj iskan Italijan, saj naj bi mu uspelo to, kar še ni nikomur. V inštitutu Laboratori Nazionali del Gran Sasso zaposlen strokovnjak trdi, da je razvil tehnologijo za napovedovanje potresov. V preteklosti je po lastnih navedbah že večkrat že vnaprej vedel za določen potres, poročajo italijanski mediji.
Njegov način je zelo enostaven. Z majhnimi svinčenimi zbiralniki Giuliani meri količino radona, radioaktivnega žlahtnega plina, ki konstantno uhaja iz globin Zemlje. Če se izpusti znatno povečajo, naj bi to napovedovalo tresenje tal. Pred potresom naj bi se namreč na površini Zemlje pojavile razpoke, skozi katere radon uide na plan. Količina uhajajočega plina se po navedbah Giulianija orientira glede na mesečne faze kot tudi glede na gravitacijske efekte, ki jih na Zemljo vršijo ostali planeti.
S svojimi deloma ezoteričnimi tezami je Giuliani, ki naj bi napovedal tudi zadnjih večji potres v Italiji pred sedmimi leti ter potres, ki je leta 2004 v Aziji sprožil cunami, v znanstveni stroki precej zasmehovan.
Prestrašil prebivalce Sulmone
Toda dejstvo je: marca je Giuliani v nekem televizijskem pogovoru napovedal, da se bo ob
koncu zime sprostila
"težnostno zelo intenzivna konstelacija". Nevarnost naj bi bila mimo po 1. aprilu. Še bolj
je razburil z nastopom 29. marca, ko je napovedal, da bo Sulmono (od epicentra zadnjega potresa je
oddaljena 60 kilometrov) prizadel potres. Prebivalci Sulmone so se zelo razburili, a k sreči se ni
zgodilo nič. Direktor italijanske civilne zaščite
Guido Bertolaso je ves jezen govoril o lažnem alarmu in Giulianiju zagrozil s
kazenskim pregonom.
Giuliani pa v seizmološki stroki še zdaleč ni edini, ki meni, da je našel čudežno palčko za napovedovanje potresov. Ruski geofizik Vladimir Keilis Borok je za september 2004 napovedal potres na jugu Kalifornije moči 6,4. Ker je Keilis Borok prej pravilno napovedal potres v osrednji Kaliforniji decembra 2003 in potres na japonskem Hokaidu septembra istega leta, je dvignil veliko prahu. A z napovedjo katastrofe na jugu Kalifornije je v ZDA delujoči strokovnjak usekal mimo. Kljub temu ameriška geološka služba (USGS) njegove matematične analize jemlje zelo resno.
Krote kot apokaliptična napoved
Spet drugi znanstveniki se zanašajo na obnašanje živali. Nekaj dni pred lanskim
katastrofalnim potresom v kitajski provinci Sečuan naj bi izpod Zemljine površine prišlo na plan
več sto tisoč krot in poskakovalo po mestu Mianyang. Po eni od razlag naj bi pritisk in
drgnjenje kamnin pred potresom ustvarila električne toke, ki so v razpokah kamnitih gmot
izpodrinili vodo. Delčke, ki so nastali v tem procesu, so živali vdihnile kot aerosole, kar je v
njihovih telesih znatno povečalo izločanje serotonina. Krote naj bi se zelo prestrašile in prišle
na površino.
Omenimo še skupino znanstvenikov s teksaške univerze Rice University. Ti so julija 2008, preden se je Andrejev križ v Kaliforniji spet začel tresti, opazili, da se je hitrost razširjajočih se potresnih valov zelo povišala. Pojasnilo: rastoč potresni pritisk s stiskanjem zapira razpoke v kamninah, to pa naredi valove hitrejše.