"Če bomo dobili pravni nasvet, da imamo realne možnosti, da uspemo in o tem ne dvomimo, potem bomo to storili," je za zurnal24.si povedal glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj.
Zgodba in zaplet s premalo izplačanimi plačami učiteljem se je začela leta 2007, ko je vrhovno sodišče dalo prav enemu izmed učiteljev, da mu je država izplačala premalo plače, potem pa je isto sodišče julija lani v podobnih primerih drugih učiteljev odločilo, da ni bilo nobene kršitve. Zaradi tega je Sviz na ustavno sodišče vložil pritožbi na odločitev vrhovnega sodišča, ker naj bi to kršilo ustavno pravico do enakega varstva pravic.
Ustavno sodišče je pred kratkim odločilo, da ustavne pritožbe ne bo sprejelo v obravnavo, ker naj ne bi šlo za kršitve nobenih pravic učiteljev. "Ustavno sodišče se je izognilo odločanju," pravi Štrukelj.
Na slovenskih sodiščih je kar 3500 primerov učiteljev, ki naj bi jim država izplačala premalo plače, vendar bo, če bo šel na evropsko sodišče, Sviz tožbo vložil le v imenu tistih, katerih primeri so priromali že vse do ustavnega sodišča. "Ne moremo uspeti z vsemi 3500 tožbami, ker niso vse prišle do ustavnega sodišča, vendar želimo pokazati, da smo priča neki eroziji pravne države, kjer se sodišča izmikajo tistemu, zaradi česar so tu, da presojajo," razlaga Štrukelj.
Sviz bo zdaj počakal na pravno mnenje, ali je smiselno pravico iskati na evropskem sodišču, nato pa bo o tem glasoval še glavni odbor. Vendar kot že rečeno, Štrukelj ne dvomi, da se bo izkazalo, da je tožba smiselna.