Države članice EU so se o odpravi geografskega blokiranja pri spletni prodaji dogovorile že v začetku leta, Evropska komisija pa jo je napovedala v petek v Bruslju. "Pri spletnem nakupovanju ne bo več blokad in diskriminacije," je ob tem dejal podpredsednik komisije Andrus Ansip.
Ansip je skupaj z evropskimi komisarkami Marijo Gabriel, Elzbieto Bienkowsko in Vero Jourovo povedal, da je odprava neupravičenega geografskega blokiranja še eden od pomembnih korakov k uresničevanju enotnega digitalnega trga za vse.
"Leta 2015 63 odstotkov spletnih strani kupcem iz drugih držav članic ni dovoljevalo nakupov. Zaradi tega iz tujine ni moglo prek spleta nakupovati skoraj dve tretjini potrošnikov, ki so to želeli. 3. decembra se bo takšna praksa končala. Želimo Evropo brez meja in to pomeni tudi odpravo ovir za spletno nakupovanje," so poudarili.
Novi predpisi bodo potrošnikom omogočili večjo izbiro po konkurenčnih cenah in boljše nakupe, podjetja pa bodo svoj krog strank lahko razširila prek mej, so dodali evropski komisarji. Države članice so pozvali, naj zagotovijo učinkovito izvajanje teh pravil in storijo vse, kar je v njihovi moči, da se uredba takoj začne učinkovito izvrševati.
Nova pravila prepovedujejo geografsko blokiranje kupcev, ki obiščejo spletno mesto druge države članice, in jim omogočajo, da sami izberejo, na katerem spletnem mestu bodo kupili proizvod ali storitev.
Trgovci morajo odslej spletne kupce iz drugih držav EU obravnavati enako kot domače, npr. glede cene ali pogojev nakupa. Prav tako ne smejo več drugače obravnavati kupcev na podlagi kraja izdaje njihove kreditne ali debetne kartice. Trgovci se sicer lahko sami odločijo, katera plačilna sredstva sprejemajo, prepovedana pa je diskriminacija zaradi državljanstva v okviru posamezne plačilne blagovne znamke.
Novi predpisi pa še ne veljajo za avtorsko zaščitene digitalne vsebine, kot so e-knjige, prenosljiva glasba in spletne igre. Ali bi bilo treba prepoved geografskega blokiranja razširiti tudi na tovrstne vsebine ter na avdiovizualne storitve in storitve prevoza, bo Evropska komisija ocenila v dveh letih.
popokatepetl - NE, ta dogovor ne velja za dostavo. Na Amazonu, recimo, lahko kupim stvar, ker mi jo morajo omogočiti kupiti, še vedno pa je ne dostavljajo v Slovenijo. Ta zakon govori samo o pravici nakupa, ne obvezuje pa trgovcev,… ...prikaži več da bi ti bili dolžni kupljen predmet dostavljati v tvojo državo. Skratka, za večino se ne spremeni kaj dosti, saj si že sam ugotovil, da večine ne ovira lokacija kartice ampak dostava. Mogoče ne bi bilo slabo, da bi to avtor prispevka tudi kje navedel.
Zdaj bo možno dober računalik al pa telefon kupit po nižnji ceni brez prisklednikov vmes
Koncno bomo Slovenci podvrženi pravi konkurenci in ne bomo več predmet kartelnih dogovorov lokalnih uvoznikov. nekatere izdelke sem iz Anglije dobil ceneje in prej kot pri mimovrste. Žalostno.