"Izsledki najinega opazovanja so nedvomni: prosto živeče šimpanzovke menjajo hrano za seks. To počenjajo tudi daljše časovno obdobje. Samci, ki svojega ulova ne želijo deliti s samicami, ostanejo na suhem," sta po opazovanju vedenja šimpanzov v narodnem parku Tai v Slonokoščeni obali v znanstveni publikaciji PLoS ONE zapisala raziskovalca primatov Cristina M. Gomes in Christophe Boesch.
Nasprotno tisti samci, ki nalovljeni živež ponudijo pripadnicam nasprotnega spola, svoje možnosti za nadaljevanje vrste kar podvojijo. "Samice, ki jim je težko podati se na lov, lahko vnos kalorij zvišajo na preprost način, brez velike porabe energije in brez tveganja za poškodbe, ki ga vključuje lov," je zapisala Gomesova, ki je med primati preživela kar tri tisoč ur. V tem obdobju je registrirala 90 uspešnih primerov menjave hrane za seks. "Zbranih imamo čedalje več indicev, da mentalni svet šimpanzov vsebuje tudi koncepta preteklosti in prihodnosti in da to posledično vpliva na njihovo vedenje v sedanjosti," dodaja Boesch.
Izsledki njune študije bodo po mnenju znanstvenikov zagotovili korak naprej na področju razumevanja odnosov med moškim in žensko. Veljalo bi proučiti, ali so v ponekod še obstoječih lovskih in nabiralniških plemenskih skupnostih možnosti za razplod moških članov povezane z njihovim uspehom pri lovu na hrano.
Že pred leti so škotski raziskovalci na primeru skupine v divjini zahodnoafriške Gvineje živečih šimpanzov odkrili, da se samci radi odpravljajo na tvegane pohode v vrtove in na polja ter nabirajo užitne plodove (denimo papaje), s katerimi potem poskušajo osvojiti srca svojih izvoljenk. "Za samice je drzno vedenje samca očitno zelo zaželena značajska poteza, in če samec poseduje plodove, kot so papaje, je le še bolj privlačen," je tedaj v zgoraj navedeno publikacijo zapisala strokovnjakinja Kimberley Hockings z Univerze Stirling.