Slovenija
6 ogledov

Tudi nadzorniki NLB so znatno služili

Vlada krize upokojencev ne bo reševala z enkratnim dodatkom, kot ga predlaga SDS Žurnal24 main
Vlada bo zahtevala sklic izredne skupščine NLB v zvezi z nagradami Marjana Kramarja. Predloga SDS o enkratnem pokojninskem dodatku ni podprla.

Vlada je na četrtkovi seji sklenila od uprave Nove Ljubljanske banke (NLB) zahtevati sklic izredne skupščine, na kateri naj bi delničarji izglasovali javno objavo podatkov o izplačilih nagrad nekdanjemu predsedniku uprave banke Marjanu Kramarju. Nadzorni svet bo do skupščine, ki jo mora NLB sklicati v 30 dneh od poziva, od uprave zahteval popolno informacijo, kako je bila ta nagrada obračunana, kakšna je pogodba, kdo jo je obračunal in izplačal ter zakaj se formula za njen izračun v času bistveno spremenjenih okoliščin v letih 2006, 2007 in 2008 ni spremenila, je povedal finančni minister Franc Križanič.

Vlada verjetno nima možnosti, da bi vračilo nagrade zahtevala s tožbo, je ugotovil Križanič. Bo pa še preverila možnost vložitve odškodninske tožbe zaradi nekaterih kreditov, ki so bili dani s prenizkimi jamstvi. "Mislim, da obstajajo realne možnosti, da se vsaj del nagrade vrne," je dejal.

Velik kos pogače tudi nadzornikom
Minister za finance Matej Lahovnik pa je opozoril na visoke nagrade za nadzornike NLB v preteklem mandatu. Ti naj bi namreč za leti 2006 in 2007 poleg sejnin prejeli še 25 tisoč evrov nagrade. "Če so res prejeli takšen znesek, potem to v veliki meri pojasni, zakaj se niso ustrezno odzvali in spremenili formule za izračun nagrade, ko je bil za to še čas," je dejal.

Subvencije za delavce na čakanju
Vlada se je tudi seznanila z informacijo o pripravi interventnega zakona, ki bo urejal subvencije za poplačilo dela nadomestila plače delavcem na začasnem čakanju na delo. Z informacijo nameravajo ta petek seznaniti tudi socialne partnerje na seji ESS. Predlog zakona bo pripravljen in posredovan v obravnavo vladi predvidoma v začetku maja, veljati pa naj bi začel junija. Ukrep bo veljal največ devet mesecev. Višina nadomestila bo stvar dogovarjanja med socialnimi partnerji, je povedal minister. Nadomestilo bo izplačano delavcem, katerih delo začasno ni potrebno, vendar jih delodajalec ne bi odpustil, ampak poslal na čakanje.

Enkratnega pokojninskega dodatka ne bo
Minister Svetlik je še dejal, da je vlada zavrnila predlog zakona o izplačilu enkratnega pokojninskega dodatka, ki ga je predložila SDS. Ob tem je navedel štiri razloge za zavrnitev predloga:
►predlog se nanaša zgolj na upokojence, ne pa tudi na ostale ogrožene skupine prebivalstva,
►zakon bi povzročil nove razlike med upokojenci, saj ne upošteva premoženjskega stanja upokojencev, ampak le višino pokojnin,
►zakon bi začel veljati šele leta 2010, kar je "precej pozno",
vlada že tako v tretjem paketu protikriznih ukrepov pripravlja enkratno solidarnostno pomoč za socialno ogrožene.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.