Parlamentarna mandatno – volilna komisija Državnemu zboru predlaga, da poslancu Srečku Prijatelju ne prizna imunitete in tako dovoli vodenje kazenskega postopka.
Predsednik komisije Dušan Kumer pojasnjuje, da komisija ni vrednotila dokazov niti ni presojala, ali je poslanec kazensko odgovoren. "Komisija presodi, ali je priznanje imunitete nujno potrebno za opravljanje poslanske funkcije in delovanje državnega zbora, in teh razlogov danes v razpravi nismo ugotovili," je pojasnil predsednik mandatno-volilne komisije.
Teoretično je možno, da bi po odločitvi komisije kakšna izmed poslanskih skupin zahtevala javno razpravo o imuniteti. Odgovor na vprašanje, ali jo bo vložila SNS, še pričakujemo.
Prijateljeva odvetnika bosta danes vložila tudi pritožbo na sklep o priporu; o pritožbi mora v roku 48 ur odločati izvensodni senat sodišča. Tudi na to odločitev je še možna pritožba, in sicer na višje sodišče. Po enomesečnem priporu se ta lahko podaljša, in sicer največ do pol leta.
V tem času mora tožilstvo pripraviti in vložiti obtožnico, s čimer se začne proces na sodišču. V času celega procesa je lahko obdolženec še vedno v priporu. Da poslanec izgubi svoj mandat, pa se zgodi le v primeru, če je pravnomočno obsojen na več kot šestmesečno zaporno kazen.
Prijateljev odvetnik Silvan Jakin je medtem danes prejel pisni sklep sodišča o priporu. "Pripravljamo pritožbo, ki jo bomo tekom dneva tudi vložili," je pojasnil. O sami vsebini pritožbe je po njegovem še prezgodaj govoriti.
Mikuž: Prijatelj laže!
Medtem ko je Prijatelj tretjo noč preživel v priporu, pa je o poslih z njim za Finance spregovoril Marjan Mikuž. Povedal je, da njuni družini nista v prijateljskih odnosih in da se mu je Prijatelj "pritaknil" poleg takrat, ko je Mikuž kupoval zemljišča v Sežani. "Dobesedno zlezel mi je pod kožo," je povedal Mikuž.
O dolgu, za katerega Prijatelj pravi, da spornih 323 tisoč evrov izhaja iz upniško-dolžniškega razmerja, pa je Mikuž odgovoril, da ni nobenih dolgov. Pa tudi če bi bili, se stvari ne bi odvijale tako.
Vsem je jasno, kaj pomeni dolg. Če res obstaja, morajo imeti vpleteni neki papir. Na podlagi tega se angažira odvetnik, ta vloži izvršbo in tako naprej. Točno se ve, kakšni so postopki. Saj nismo v Paragvaju. Ne pa da ljudje grozijo in okoli hodijo z orožjem. In to poslanci, torej posamezniki, ki so bili izvoljeni od ljudstva, je še dejal Mikuž.