Slovenija
1950 ogledov

"Tovrstno nasilje prepogosto pometemo pod preprogo"

nasilje Profimedia
Varuh človekovih pravic ministra poziva naj pripravi konkretne programe usposabljanja učiteljev in drugih zaposlenih v šolah za prepoznavanje medvrstniškega nasilja

"Učitelje, strokovne svetovalce na šoli in druge odrasle, ki delajo z otroki, je treba opolnomočiti za pravočasno prepoznavanje medvrstniškega nasilja, ki vključuje tudi ustrahovanje, trpinčenje, žaljenje in socialno izključitev šibkejših otrok s strani močnejših. Pomembno je, da se odrasli odzovemo in znamo ukrepati, če se mladi znajdejo v primežu medvrstniškega ali spletnega nasilja. Nasilje je treba nemudoma prijaviti in sankcionirati, saj gre za nedopustno, škodljivo in kaznivo dejanje, ki ga ne smemo le nemo opazovati. Pomembno je, da žrtvi prisluhnemo, jo zaščitimo in ji nudimo podporo. Ob tem je potrebno zavedanje, da je za nasilje vedno odgovorna oseba, ki nasilje povzroča, ne glede na to, kaj je žrtev rekla, storila ali ni storila. Zagotovo pa je ključno za preprečevanje in naslavljanje nasilja tudi podpora žrtvam v postopkih," je dejal varuh človekovih pravic Peter Svetina, ki se je odzvan na medvrstniško nasilje v Celju.

"Tovrstno nasilje prepogosto pometemo pod preprogo"

V okolici enega od nakupovalnih centrov v Celju je skupina sošolk napadla dekle, zmerjale so jo, brcale, klofutale in vanjo metale jajca. Policisti so sicer že identificirali pet mladoletnih osumljenk, več podatkov pa ne morejo posredovati, saj gre za mladoletnice. O pretepu v Celju je nato spregovorila sedmošolka, ki je bila žrtev nasilja

Svetina se je  o tej temi pogovarjal z ministrom za vzgojo in izobraževanje, Dariem Feldo. Strinjala sta se, da je prvi korak ozaveščanje o tem nesprejemljivem vedenju, ki ga žal še vedno (pre) pogosto pometemo pod preprogo. V luči zadnjega javno odmevnega medvrstniškega nasilja v Celju je varuh Svetina poudaril, da je do tovrstnega nasilja treba vzpostaviti ničelno toleranco in da je njegovo omejevanje naša skupna odgovornost.

Svetina poziva k izobraževanju učiteljev

Dekleta so posnetek nato objavila na spletu. 

V času pandemije se je interakcija med mladimi preselila v kibernetični prostor, s tem pa se je prav na družbenih platformah in omrežjih razmahnila tudi nasilna, sovražna in nedostojna komunikacija. "Zdi se, da smo v tekmovanju za pozornost za tendencioznimi objavami, nabiranju všečkov in s pisanji nesprejemljivih komentarjev kot družba izgubili kompas ter padli na izpitu vrednot, kot so strpnost, empatija in človečnost. Ob tem je potrebno zavedanje, da spletno nasilje ni nedolžno in nič bolj sprejemljivo kot nasilje v realnem svetu, saj lahko žrtev pahne v stisko, ki vodi tudi v depresijo, zmanjšanje samozavesti, izolacijo in samopoškodovanje. Spletnega nasilja nikakor ne smemo tolerirati in minimalizirati. Naša naloga je, da otroke in mladostnike izobrazimo o pasteh in nevarnostih na spletu in družbenih omrežjih," poudarja Svetina. 

Ministra je pozval, naj pripravi konkretne programe usposabljanja učiteljev in drugih zaposlenih v šolah za prepoznavanje medvrstniškega nasilja in kako se primerno in učinkoviti odzvati na primere nasilja. Varuh meni tudi, da bi v šolah morali več časa nameniti pogovorom z učenci o nesprejemljivosti medvrstniškega nasilja.

Komentarjev 3
  • Avatar Ajda Virant
    ajda0 09:12 15.april 2023.

    Kot vidimo javni delavci v šolah nimajo ne znanja ne volje urejati disciplino in vedenje v ustanovi za čas pouka...in v to nevzgojeno, nestrpno okolje ste pripeljali še učitelja ki naj bi obrazložil da je učiteljica ? Pa saj ne ...prikaži več morem verjet, kam vi peljete šolstvo...začnite brat vsi v šoli vsak dan pol ure knjigo "Bonton "! Morda bo kaj pomagalo, pa med veroukom tudi !

  • Avatar Leon
    Leon 13:36 14.april 2023.

    "Tovrstno nasilje prepogosto pometemo pod preprogo"...kdo in zakaj ? Imamo organe in službe plačane za preventivo in kurativo tovrstnih kaznivih dejanj . Saj živimo v državi vladavine prava ali ne ?