Evropski poslanec in nekdanji zunanji minister Zoran Thaler je po obtožbah, da je od novinarjev pod krinko "bančnih lobistov" sprejel ponujeno podkupnino, danes podal odstopno izjavo. Kot je pojasnil, odstopa zato, da bo omogočil čim bolj temeljito preiskavo brez pritiskov. "V skladu s svojimi etičnimi standardi želim, da pride vsa resnica na dan ter da se pokaže, kdo je deloval zakonito in kdo nezakonito," je dejal. Na novinarska vprašanja ni želel odgovarjati.
"Code name" za pogovore s CIO
Je pa v pogovoru za Val 202 povedal, da je bil njegov edini motiv ugotoviti, kdo stoji za vsem skupaj."V tem komplotu, ki je bil po novembrskem iz Makedonije že drugi v vrsti, sem ves čas pazil, da ostanem na strani zakonitosti," je povedal. Na vprašanje novinarja, zakaj po pogovoru o tem nikogar ni obvestil, je dejal, da ni nikomur zaupal, ter dodal: "V pisarni sem imel 'code name' za pogovore s CIO." Obtožbe je zavrnil že minuli vikend, ko je poudaril, da denarja nikoli ni nameraval sprejeti.
Klemenčič: resen sum
Evropski parlament je medtem sprožil preiskavo obtožb, da so on in še dva druga člana Evropskega parlamenta, vsi nekdanji vladni ministri, sprejeli podkupnino v zameno za to, da bi predlagali določena zakonska dopolnila s področja bančništva.
Tanja Fajon, evroposlanka SDSum o vpletenosti kolega Thalerja v lobistično afero me je pretresel in upam, da bo poštena preiskava v Bruslju in Sloveniji čim prej privedla do jasnih in verodostojnih ugotovitev. Sama doslej nisem prejela nobene dvomljive ponudbe.
S postopki je začela tudi slovenska protikorupcijska komisija. "Danes zjutraj je bil s Thalerjem opravljen daljši uradni razgovor," so sporočili s KPK. "Na podlagi dosedanjih ugotovitev je po oceni komisije podan sum storitve uradno pregonljivega kaznivega dejanja s področja korupcije in nezakonitega posredovanja." Primer je komisija predala nacionalnemu preiskovalnemu uradu in vrhovnemu državnemu tožilstvu.
Po besedah predsednika KPK Gorana Klemenčiča ne gre za osamljen primer poskusa podkupovanja. "Vsi parlamenti, posebej evropski, angleški in tudi slovenski so bili v preteklosti izpostavljeni nezakonitemu lobiranju," je povedal za komercialno televizijo Pop TV. "Iz slovenskega parlamenta smo v zadnjih štirih mesecih prejeli dve prijavi poskusa legalnega ali nelegalnega lobiranja."
NPU ga že preiskuje
Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je Thalerja že začel preiskovati zaradi domnevne korupcije in nezakonitega posredovanja. Ker je Thaler slovenski državljan, zanj veljajo slovenski zakoni, čeprav je domnevna kazniva dejanja storil v tujini. NPU bo pri preiskavi sodeloval s policijami drugih držav.
Strasserju grozi do 10 let zapora
Škandal je na plano prinesel Britanski tednik Sunday Times, potem ko so se njihovi novinarji nekaj poslancem predstavili kot bančni lobisti in ponujali podkupnino v višini sto tisoč evrov. Trije med njimi, poleg Thalerja še avstrijski poslanec Ernst Strasser in poslanec iz Romunije Adrian Severin, naj bi ponudbo sprejeli.
Strasserju, ki je prav tako kot Thaler že odstopil, v primeru, da bo spoznan za krivega, grozi do 10 let zapora. Za podkupovanje je po avstrijski zakonodaji namreč predvideno do tri leta zapora. V primeru, da je osumljenec storil kaznivo dejanje in s tem pridobil korist v vrednosti več kot 50.000 evrov, pa mu grozi do 10 let zapora.