"Vrtec, šola, služba, bivalne razmere, varnost so bistveni elementi izhodišč in dolgoročnega urejanja romske problematike," je po seji vlade, ki je sprejela izhodišča za urejanje romske problematike, povedal podpredsednik vlade Matej Arčon.
Ukinitev 20-odstotnega dodatka
Kot pravi Arčon, si vlada prizadeva za celovito ureditev romske problematike. Začeli bodo pri vključevanju v vrtce, kjer vlada predlaga, da se ukine 20-odstotni dodatek k otroškemu dodatku za otroke, ki ne obiskujejo vrtca. Gre za dodatek, ki je bil uveden, ko je v vrtcih primanjkovalo prostora, zdaj pa vlada ugotavlja, da je v vrtcih prostora dovolj ter poudarja pomembnost vključevanja otrok v vrtec vsaj leto dni pred vpisom v šolo.
Več pooblastil učiteljem in policiji
Ukrep torej ne bo veljal samo za romske otroke pač pa za vse. "Pomembno je, da se čim več otrok vključi v vrtec, da se pred šolo integrirajo, pomembno pa je tudi, da se v osnovnih šolah dodatno zagotovi učenje slovenskega jezika," pravi Arčon. Učitelji naj bi tako imeli bolj proste roke pri organizaciji pouka ter več pooblastil za izrekanje ukrepov. Katere ukrepe bodo po novem lahko izrekli učitelji, Arčon ni pojasnil.
Arčon ni znal pojasniti dodatnih pooblastil, ki jih bo na podlagi vladnih izhodišč za urejanje romske problematike dobila policija. "Dodatna pooblastila zagotovo bodo, zakon prinaša določene spremembe, ko gre za kazen ne bo več potrebna dodatna priča, ukrep kazni bo lahko izrečen takoj," je na novinarski konferenci razlagal Arčon. Več pojasnil naj bi dalo ministrstvo za notranje zadeve. Policija naj bi sicer še okrepila prisotnost ob romskih naseljih.
Vladna izhodišča predvidevajo tudi obvezno zaposlitev romskega koordinatorja v občinah, kjer so romska naselja ter hitrejšo obravnavo prostorskih rešitev pri urejanju bivalnih težav Romov. Kot je povedal Arčon, je vlada preučila tudi možnosti preučitev možnosti za preprečevanje zlorab socialnih transferjev in povečanja zaposlenosti romskega prebivalstva. Podrobnosti ni razložil.