Od leta 2008, ko imajo lasten sistem štipendiranja, se je obseg štipendij v Slovenski vojski drastično zmanjšal. Če je bilo še leta 2008 razpisanih kar 637 štipendij, jih je bilo leto za tem le 35, prihodnja leta pa le po pet. Leta 2008 so podelili 173 štipendij, leta 2014 pa le dve.
Vojska štipendira le študente
"Razlika v štipendiranju ni samo v številčnem padcu razpisanih štipendij, ampak tudi v vsebini razpisa," pojasnjujejo na ministrstvu za obrambo. Prvi dve leti so razpisovali štipendije tudi za pogodbeno opravljanje vojaške službe v rezervni sestavi SV in za dijake poklicnih in srednjih šol (poklic vojak), od leta 2012 pa izključno štipendije za študente I. bolonjske stopnje, z obvezo poklicnega opravljanja vojaške službe v SV po opravljenem izobraževanju za dvakratni čas prejemanja štipendije.
Letos jih bodo podelili pet
Za novo šolsko leto so razpisali pet štipendij (JPR-ŠTIP-2015), in sicer dve za smer letalstvo, eno za pomorstvo in promet, eno za elektrotehniko in eno za zdravstveno nego. To so poklicni profili, ki jih v vojski najbolj primanjkuje. "V letih z manjšimi razpisi se razpisujejo izključno štipendije za poklicne profile, ki nam jih primanjkuje, in sicer so to zdravstvena nega, elektrotehnika, strojništvo, letalstvo, kemija in informatika," pojasnjujejo na ministrstvu za obrambo. Od leta 2008 so sicer največ štipendij podelili za obramboslovje - vojaški modul in strojništvo - smer letalstvo.
Osnovna štipendija za dijaka znaša 20 odstotkov minimalne plače, za študenta pa 27 odstotkov. Poveča se lahko z dodatki za letnik šolanja, učni uspeh in opravljeno temeljno vojaško usposabljanje. Dijaki trenutno prejemajo štipendije v razpomu med 158 in 261 evri, študenti pa med 2013 in 411 evri. Načrtovana denarna sredstva ministrstva za obrambo za štipendije v letu 2015 znašajo 57.000 evrov.
Največ jih podeli ministrstvo za kulturo
Približno toliko je težek tudi eden od dveh aktualnih razpisov ministrstva za kulturo (JPR-ŠTIPD-2015 in JPR-ŠTIP-2015), ki sicer klasičnih kadrovskih štipendij, ki bi jim sledila zaposlitev na ministrstvu ali njegovih organih, ne podeljuje, ampak s sredstvi spodbuja izobraževanje na področju umetnosti in kulture.
Ministrstvo je v letu 2015 zanje namenilo 524.821 evrov proračunskih sredstev. Štipendija za študij v tujini znaša 651 evrov, za študij doma pa 325 evrov.
Vladnih kadrovskih štipendij ni več
Poleg ministrstva za obrambo in ministrstva za kulturo je kadrovske štipendije razpisovala še vlada, a jih že pet let ne razpisuje več.
"Razpis kadrovskih štipendij vlade za potrebe organov državne uprave je bil nazadnje objavljen za študijsko leto 2010/2011, ko je bilo razpisanih 42 štipendij za študij v Sloveniji in dve za študij v tujini," pojasnjujejo na ministrstvu za javno upravo. "Zaradi omejitev zaposlovanja v organih državne uprave v naslednjih letih vlada ni več razpisovala kadrovskih štipendij."
Še leta 2005 prek 400 štipendij
Za študijsko leto 2014/15 se je kadrovska štipendija izplačevala le še štirim štipendistom. 18 štipendistov je neaktivnih, kar pomeni, da nimajo statusa študenta in bodisi pavzirajo ali ponavljajo letnik bodisi pripravljajo diplomo oz. čakajo na zagovor diplome. V šolskem letu 2005/06 je vladno kadrovsko štipendijo prejemalo 428 štipendistov, lani pa le še 22.
Povprečna vrednost štipendije za dijaka je 63,76 evrov, če biva doma, oziroma 110 evrov, če biva v dijaškem domu, za študenta pa 114,05, če biva doma, oz. 156,25 evrov, če biva v študentskem domu. Po zaključku študija se je štipendist dolžan zaposliti v organu državne uprave, a če mu je organ ne more zagotoviti je v 90 dneh prost vseh pogodbenih obveznosti.
irma.hus@zurnal24.si
kdo bo pa še delou za to usrano državo ki samo požira in nič ne daje sistem pa je tako pokvarjen da majo lopovi več pravic kot navadni državljani ki so povsem nezaščiteni pol nej pa še en reče da… ...prikaži več je od naroda izvoljen barabe pokvarjene in vi bi štipendije dajal k jih boste desetkrat nazaj ukradl banda pokvarjena!!!
Ko bo s pomočjo štipendij in plač zaživel realni sektor, bo dovolj tudi za JU, kulturo, vojsko, policijo itd. Danes pa vsi paraziti štipendirajo in delijo regrese na račun obubožanega gospodarstva, ki se preživlja z Karitasom. Kura ali jajce?