Minister za delo Ivan Svetlik je ponovil, kar je prejšnji teden povedal že Zoran Kotolenko z ministrstva: “Če zakon o malem delu ne bo sprejet, je vprašanje, ali ima država dovolj sredstev, da bi v celoti realizirala to, kar načrtuje s štipendijskim zakonom.”
DeSUS. Podporo zakonu je včeraj izrekel tudi Karl Erjavec, predsednik DeSUS. Meni, da bo zakon preprečil izkoriščanje študentov in upokojencem omogočil zakonit zaslužek. Svetliku zameri, da mu malega dela in pokojninske reforme ni uspelo uskladiti s socialnimi partnerji, zato so te reforme po njegovem mnenju obsojene na neuspeh.
V Študentski organizaciji Slovenije (Šos) trdijo, da gre za populistično zavajanje, kajti “državne in Zoisove štipendije v nobenem primeru niso odvisne od izida referenduma, saj se financirajo iz državnega proračuna”.
Brez rezervnega scenarija
Svetlik je v pogovoru v živo na vprašanje enega izmed državljanov, kaj bo vlada storila, če zakon pade, odgovoril, da bodo morali o tem še razmisliti. “Anomalije moramo urediti, kako in kako hitro, pa bo stvar premisleka po tem. Za zdaj se s tem vprašanjem nismo ukvarjali,” je dejal.
Neuradno pa sta zakrožila dva rezervna scenarija. Ob morebitnem padcu zakona naj bi vlada poskušala s spremembo zakona o skupnosti študentov zmanjšati moč Šosa, po drugi različici pa dodatno obdavčiti študentsko delo.