Gre za primerjavo bruto zneskov, razlike med neto zneski so zaradi visoke obdavčitve višjih plač še bistveno manjše. V mikro podjetju manager zasluži povprečno 48 tisoč evrov bruto na leto, v majhnem 58 tisočakov, v srednje velikem 97 tisočakov in v velikem podjetju 123 tisoč evrov bruto na leto, je pokazala raziskava, ki sta jo Ekonomska fakulteta in Združenje Manager opravila na vzorcu 225 podjetij.
"Mislila sem, da je to misija nemogoče, saj ljudje praviloma o plačah ne želijo govoriti,“ je dejala Sergeja Slapničar z Ekonomske fakultete, a je misija nemogoče uspela.
Šteje predvsem velikost
Najpomembnejši dejavnik pri določitvi plače ni uspešnost družbe, ampak njena velikost, na plačo pa vpliva še profitna marža, ki jo ima podjetje. Pri družbah, ki kotirajo na borzi, se je izkazalo celo, da so imeli direktorji tistih z višjim donosom na kapital in sredstva nižje plače, kar je po mnenju Slapničarjeve "katastrofalna ugotovitev".
Merila za nagrade si pripravijo sami
Izkazalo se je, da smo pri nas precej konzervativni pri nagrajevanju. Variabilni del plače ima dve tretjini managerjev, gre pa povprečno za 25 do 30 odstotkov plače. Praviloma pa je pogoj za izplačilo izpolnitev poslovnega načrta, ki pa ga pripravi uprava sama, potrditi pa ga mora sicer tudi nadzorni svet. Zanimivo imajo direktorji borznih družb le okrog deset odstotkov variabilnega dela plače.
Uprave državnih podjetij delujejo na idealizem
Na vprašanje, zakaj potem vseeno dela v upravi NLB-ja, pa je odvrnil: "Do neke mere je poleg plače relevanten tudi strokovni izziv, ampak na neki točki se idealizem in entuziazem izpoje.“
ko bo počilo bo počilo in se ne bo gledalo tabel in grafov
Od minimalca nekateri tudi 50 x več.
Ja, 5,5x ali 7x... kaj pa od minimalne? Pa 30x.