Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS) se je uspelo uskladiti o osnutku zakona o delu na črno, seznanil pa se je tudi z osnutkom zakona o inšpekciji dela. Ne sindikati ne delodajalci z rešitvami niso najzadovoljnejši. Delodajalci pogrešajo rigoroznejšo opredelitev medsosedske pomoči, drugi pa večjo vključenost socialnih partnerjev v inšpekcijski nadzor.
Kot je povedal izvršni sekretar pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko, so predlagane rešitve ta trenutek "maksimalen kompromis".
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) bi si želeli, da bi se v zakonu jasno povedalo, kaj pomeni medsosedska pomoč oziroma ali se nanaša na neposredno sosedstvo ali na "zadnjo hišo v vasi".
Zorko je takšne pomisleke zavrnil. Kot je poudaril, je tudi v Nemčiji v zakonodaji zapisano le, da je medsosedska pomoč dovoljena. Treba je izhajati iz "specifik držav in življenjske situacije", "nekatere stvari pa bo prinesla tudi praksa", je menil.
V sindikatih so po njegovih besedah bolj nezadovoljni z osnutkom zakona o inšpekciji dela. Prepričani so namreč, da bi lahko zakon prinesel veliko več, zlasti če bi se v postopke preprečevanja zlorab delovne zakonodaje, kolektivnih pogodb in predpisov v večji meri vključili socialni partnerji.
Na mizi tudi proračun
Socialni partnerji razpravo nadaljujejo s predlaganim zakonom o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti, ki vsebuje ukrepe za zmanjšanje javne porabe.