Sporno. “Zakaj moramo Dimnikarstvu Dovrtel plačati pregled navadnih zračnikov?” se sprašuje Miro Roblek, zastopnik stanovalcev bloka v Bistrici pri Tržiču. Ker v bloku ni dimnikov in dimovodov, je prepričan, da ta dela niso potrebna. Simon Dovrtel očitke zavrača. Meni, da so stanovalci nepoučeni, in se sklicuje na pravilnik.
Nekaj novega
“Stanovalci smo tu nastanjeni že 39 let in teh del do zdaj ni izvajal še nihče,” opozarja Roblek in pojasni, da imajo dimovodne naprave v sosednji stavbi. Sprašuje se, ali državo res skrbi, kako so stanovanja prezračena, ali gre zgolj za pobiranje denarja. Ker del niso naročili, se boji, “da bo nekdo pozvonil, prišel odpirat okna, da bo stanovanja prezračil, in to tudi zaračunal”, je bil hudomušen.
Ljudje ne vedo
“Ljudje ne vedo, da vzdrževanje zračnikov spada med dimnikarske storitve,” odgovarja Dovrtel. “Pravilnik o oskrbi malih kurilnih naprav, dimnih vodov in zračnikov to jasno opredeljuje,” pravi. Da se zračniki enkrat na leto pregledujejo in po potrebi čistijo, po njegovem zahteva tudi stanovanjski zakon. “To bi upravniki morali vedeti in so dolžni tudi zagotavljati,” je odločen.
Zakaj smiselno
Dovrtel sicer še pouči, da je vloga zračnikov v časih varčevanja z energijo, ko so stavbe vse bolj zatesnjene, vse bolj pomembna. “V tujini se celo razkužujejo,” zatrjuje in dodaja, da so v Nemčiji na podlagi študije ugotovili, da se številne alergije in pljučne bolezni pojavijo prav zaradi preslabe prezračenosti stavb.