"Spol je določen s spolnima kromosomoma, XX za žensko in XY za moškega.Iz tega lahko sami izračunate, da je v vsaki nosečnost 50 odstotkov možnosti za rojstvo fantka oziroma punčke in dejanski podatki ne odstopajo pomembno od tega. Določeni faktorji sicer lahko 'vplivajo' na igro statistike," nam je povedal Gorazd Rudolf s Kliničnega inštituta za medicinsko genetiko. Ker se posebej ne ukvarjajo s statistiko spola in rojstev, pa nam podrobnejših pojasnil ni mogel dati.
Na tisoč deklic se rodi 1059 dečkov
Podatke smo zato poiskali na statističnem uradu. "Dejstvo je, da se rojeva več dečkov kot deklic, v Sloveniji se je od leta 1954 do 2014 na tisoč deklic rodilo od 1024 do 1097 dečkov, povprečje za to obdobje pa znaša 1059," kažejo podatki, ki jih zbirajo
Za nas pa so tudi obdelali podatke o družinah z dvema otrokoma, mlajšima od 18 let, ki kažejo, da se naša bralka moti. Med njimi je namreč nekaj malega več družin, kjer sta otroka različnega spola (50,2 odstotka) kot takih, kjer sta otroka istega spola.
Bistveno manj družin z dvema dekletoma kot z dvema fantoma
To bi se dalo morda razložiti s tem, da starši, ki imajo že dva fanta, nimajo tretjega otroka, medtem ko se tisti z dvema hčerkama odločijo še za enega otroka (in niso več vključeni v našo statistiko družin z dvema otrokoma).
V družinah, ki imajo dva otroka različnega spola, je namreč povsem identičen odstotek takih, kjer je starejši fant kot tistih, kjer je starejše dekle. Dvojčkov je poldrugi odstotek.
Podatki statističnega urada se nanašajo na stanje 1. 1. 2015.
janez.zalaznik@zurnal24.si
Sao prva leta, potem se močno situacija spremeni.
"To bi se dalo morda razložiti s tem, da starši, ki imajo že dva fanta, nimajo tretjega otroka, medtem ko se tisti z dvema hčerkama odločijo še za enega otroka"Ja fantki so bolj naporni :)