"Sodelovanje" SNS s Pogačnikom sega v lansko leto, v sprejemanje sporne novele zakona o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov. Državni zbor je novelo sprejel 18. decembra lani; ker je državni svet nanjo izglasoval veto, je bilo potrebno ponovno glasovanje. Pogačnik je napovedoval veliko podporo, na koncu je bila novela sprejeta z najnižjim možnim številom glasov.
Franci Bogovič, SLS, sicer tudi krški župan, je sprejetje pospremil z besedami, da bomo imeli čez kakšen mesec spet napotek računskega sodišča po zamenjavi kakšnega ministra, saj naj bi šlo za zmago osebnih interesov nad občimi. Bogovič preiskavo spremlja iz tujine, iz Strasbourga, za dodatne komentarje tako danes ni dosegljiv.
Sklad mešetar že desetletja
Na njegove znova izpostavljene pomisleke pa se je odzval tudi kočevski župan Janko Veber, SD, ki pri znova izpostavljenih pomislekih glede mešetarjenja z zemljišči za Žurnal24 poudarja: "Kar moti Bogoviča in Ljudsko stranko, je to, da je nadzor nad skladom bistveno večji, kot je bil doslej. Sklad je prej funkcioniral kot paradržavna ustanova, ni bil odgovoren ne vladi ne državnemu zboru. To je omogočalo skladu, da je peljal neko parapolitiko, ki jo je v vsakem primeru v največji meri vodila prav Ljudska stranka."
Zdaj je sklad odgovoren neposredno ministrstvu za kmetijstvo, torej v tem trenutku ministru Pogačniku. In je – kot tudi izhajajoč iz včeraj razkrite zgodbe – kot tak še vedno lahko "mešetar" z zemljišči.
Na mahinacije v skladu že dolgo opozarja poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem: "Novelo zakona o skladu bi lahko še vedno spremenili. Vedno so spremembe mogoče, če je volja. Vendar je tukaj vpletenih nič koliko ljudi, ki sporno igro igrajo že desetletje in več. Včerajšnji primer nikakor ni osamljen."
Oražmova še izpostavi, da žal med cilji sklada nikoli ni bil interes kmeta in slovenske zemlje, pač pa kako bodo zemljišča zazidljiva, "tu pa se začnejo obračati ogromne vsote denarja".