Slovenija
31 ogledov

Slovenski Obama v svetovnih medijih

Tako se je včeraj svojega prvega županskega mandata veselil temnopolti zdravnik Žurnal24 main
Drugi krog volitev za županske stolčke so zaznamovala številna presenečenja. Igralec Šarec bo v županovanju uporabil igralske prvine, slovenski Obama nima pojma o vodenju, a se bo potrudil.

V Piranu smo dobili prvega temnopoltega župana, v Beli krajini so zavladale županje, v Kamniku se je na županski stolček zavihtel komik Marjan Šarec, v Mirni Peči pa bodo zmagovalca najverjetneje izžrebali.

Šarec stavi na igralske prvine
"Najprej bom ustanovil ekipo, nato pa bomo po nekem sistemu in logiki pričeli reševati določene zadeve. Trenutno sta najbolj problematični dve mestni šoli, tako da se bomo v prvi vrsti lotili rešitve tega problema,"
nam pove igralec in komik Marjan Šarec, ki se je včeraj dokaj prepričljivo zavihtel na kamniški županski stolček.

"Volitve vezane na osebnosti"
"Glavno sporočilo je predvsem to, da so v različnih lokalnih okoljih možni različni izidi, odvisni od lokalnih kontekstov in trenutnih okoliščin," nam pove Matej Makarovič. Sociolog dejstvo, da so prišli v ospredje predvsem neodvisni kandidati, komentira z besedami: "Županske volitve so postale izrazito vezane na osebnosti in ne na politične stranke, zato so bili lahko marsikje uspešni tako nestrankarski kandidati, kot kandidati, ki prihajajo iz strank, ki so na nacionalni ravni sicer precej marginalne."
Na koncu se Makarovič obregne še na zabetoniran županski stolček Kanglerja, Šrota in Jankovića. "Omenjene tri in še nekatere druge verjetno še najbolj povezuje odločen, nekoliko avtokratski in prav nič sofisticiran pristop, ki pa med znatnim delom volivcev vzbuja občutek učinkovitosti, morda kar brezobzirne učinkovitosti, hkrati pa daje podobo nekakšne preproste in prvobitne ljudskosti."

Šarec na očitke tekmecev o pomanjkanju izkušenj tudi danes odgovarja: "Vsak ima nekaj. Eden ima izkušnje, drugega pa odlikujejo neke druge kvalitete. Prav slednje so očitno prevladale pri meni." Novopečeni župan o svojih kvalitetah ni želel govoriti. "Čez določen čas jih bodo povedali ljudje," dodaja.

Na vprašanje, katere igralske prvine bi lahko unovčil kot morebitni novi župan, igralec zatrdi: "Igralske izkušnje mi bodo prišle zelo prav. Gre predvsem za sposobnost improvizacije, znajti se v različnih situacijah in hitro reagirati na nujne zadeve."

Slovenski Obama v britanskih medijih
V Piranu je t. i. slovenski Obama nadigral Tomaža Gantarja. Temnopolti Peter Bossman je na očitke, da nima pojma o vodenju občine, že včeraj povedal: "Vsak župan, ki je prvič izvoljen, nima pojma o vodenju občine. Za to ne obstajajo nobene šole.“ Odzval se je tudi na očitke glede svojega pomanjkljivega znanja slovenskega jezika: "Nikoli ne bom perfektno govoril slovenskega jezika. Vendar marsikateri Slovenec ne zna perfektno uporabljati slovenskega jezika, slavisti so okrog tega pogosto slabe volje.

O prvem temnopoltem županu v Sloveniji so se razpisali številni tuji mediji. Medtem ko hrvaški in avstrijski mediji poročajo o tem, da je na županski mandat obmorskega mesta Piran po novem v rokah ganskega zdravnika Petra Bossmana, pa britanski BBC poroča, da je Bossman prvi temnopolti župan v bivšem vzhodnem bloku.

Na preizkušnji cela Slovenija
O Bossmanu se je danes razpisal tudi britanski časnik Guardian. "Zdravnik, rojen v Gani, ki so ga privrženci poimenovali piranski Obama, je postal prvi temnopolti župan Vzhodne Evrope," v uvodu zapišejo novinarji omenjenega časnika. "Svojo kampanjo sem vezal na dialog in menim, da je dialog uspel," medij citira Bossmana.


"V prvih mesecih mojega življenja v Sloveniji sem imel občutek, da sem zaradi barve polti v napoto določenim posameznikom. V zadnji 15 letih se je to spremenilo, saj me ljudje zdaj ocenjujejo po mojih dosežkih,"
je piranski župan povedal za Guardian. Slednji citira tudi političnega analitika Vlada Miheljaka: "Volitve v Piranu so pokazale, ali je Slovenija dorasla temnopoltemu političnemu predstavniku."

Bela krajina v rokah nežnejšega spola
Glede na rezultate po Sloveniji so bile letošnje lokalne volitve za pripadnice nežnejšega spola porazne. Svetla točka ženske iniciative je predvsem Bela krajina. V Semiču je v drugem krogu zmagala Polona Kambič, v Črnomlju pa Mojca Čemas Stjepanovič. Omenimo, da je Renata Brunskole z moško konkurenco pometla že v prvem krogu in tako postala stara, nova županja.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.