Slovenija
1 ogledov

Sindikati žugajo vladi z referendumom

Dušan Semolič je napovedal delavski protest. Žurnal24 main
Zaradi nezadovoljstva z nekaterimi reformnimi predlogi vlade je Zveza svobodnih sindikatov za 15. april napovedala demonstracije pred vlado. Izrečena je bila tudi referendumska grožnja.

"Protest, ki se bo 15. aprila začel ob 11. uri, bo začetek drugih dogodkov, ki jih bomo sprožili," je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Demonstracije bodo po njegovih besedah jasno sporočilo politikom, naj imajo ravno v krizi in zaradi krize posluh za življenje ljudi, za ohranjanje delovnih mest, socialne varnosti, dostojnih plač in sistemov socialne države.

Semolič je pojasnil, s katerimi reformnimi predlogi, ki jih je v torek nakazal minister za razvoj Mitja Gaspari, se v sindikatu ne strinjajo. Najbolj jih je razburila napoved o morebitni izenačitvi starostne meje za upokojitev na 65 let za moške in ženske.

Dvig starostne meje je za ZSSS nesprejemljiv, med drugim, ker delodajalci, predvsem v industriji, že zdaj nimajo delovnih mest in dela za starejše od 65 let ter ne ponudb za zaposlovanje starejših od 55 let. "To bi pomenilo pot v revščino," je prepričan predsednik ZSSS, lahko bi se povečalo število invalidskih upokojitev, boleznin, brezposelnosti in socialnih podpor. Pri podaljševanju delovne dobe bi bila po njegovih besedah v Sloveniji težava tudi, da ne obstaja zavarovanje za primer predčasne upokojitve.

 

Stavke ne izključujejo tudi v javnem sektorju

Konfederacija sindikatov javnega sektorja se na stavko še ne pripravlja. V primeru znižanja plač pa razmišljajo tudi o tej možnosti.

Grožnja z referendumom
Če vlada ne bo prisluhnila sindikalni zahtevi, naj ne uvede enotne starostne meje 65 let za moške in ženske, "bomo s čisto vestjo šli na referendum in vladi dokazali, da dela napako", je dejal Semolič.

V sindikalni centrali pa opozarjajo tudi na osnutek zakona o zdravstveni dejavnosti. V času krize bi morali storitve javnega zdravstva okrepiti, saj "vse več revščine in revnih zaposlenih spremlja več bolezni", pravi Semolič.

Ni vse črno
V ZSSS pa kot dobro ocenjujejo napovedano ustanovitev sklada za presežne delavce, pri čemer pa je Semolič opozoril, da je idejo treba še razdelati in da bi radi sodelovali pri oblikovanju končnega besedila. Po predlogu, ki naj bi bil del tretjega paketa protikriznih vladnih ukrepov, bi podjetja lahko delavce začasno odpustila, v tem času bi bili ti plačani iz omenjenega sklada, nato pa bi jih delodajalci znova zaposlili.

Prihodnji teden se bo premier Borut Pahor srečal s predstavniki sindikatov, delodajalcev, upokojencev, študentov in kmetov. Vendar Semolič meni, da bi bilo bolje, da bi imeli to srečanje pred napovedmi ukrepov, da bi lahko vsi predstavili svoja mnenja in nato oblikovali predloge.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.