Od skupne vrednosti (752,2 milijona evrov) je država jamčila za 36 odstotkov vrednosti kreditov oz. 269,4 milijona evrov.
Zakon o jamstveni shemi Republike Slovenije, ki je v veljavo stopil maja lani, je eden od ukrepov, ki jih je vlada sprejela za blaženje finančne in gospodarske krize. V skladu z zakonom država bankam v primeru kreditiranja podjetij pod določenimi pogoji izdaja jamstva, katerih skupna višina lahko znaša največ 1,2 milijarde evrov.
Banke lahko državna jamstva pridobijo na podlagi konkurenčnosti njihove ponudbe na avkcijah, ki jih razpiše SID banka. Ta v imenu države izvaja vse posle glede izdaje jamstev, doslej pa je izvedla že 14 avkcij. Prva je potekala junija lani, zadnja pa julija letos. Država bo jamstva v skladu z zakonom izdajala do konca letošnjega leta.
Največ malim in srednje velikim podjetjem
Banke so največ kreditov z jamstvom države odobrile malim in srednje velikim podjetjem, in sicer po številu 359 kreditov oz. 67 odstotkov vseh kreditov z jamstvom države. Po vrednosti kreditov sicer prednjačijo velika podjetja, ki so po vrednosti dobila 72 odstotkov vseh kreditov z jamstvom države.
Slaba polovica kreditov je bila odobrena družbam, ki prihajajo iz predelovalne dejavnosti (49,5 odstotka po vrednosti), sledijo gradbeništvo (21,5 odstotka) ter promet in skladiščenje (11,1 odstotka po vrednosti).
Najmanj kreditov je bilo podeljenih družbam, ki delujejo v rudarstvu (0,3 odstotka po vrednosti in 0,6 odstotka po številu), na področju finančnih in zavarovalniških dejavnosti in na področju poslovanja z nepremičninami.