Ker marca poteče uredba, na podalgi katere se določajo cene reguliranih goriv, bo vlada o njej kmalu zopet razpravljala. Na gospodarskem ministrstvu Zdravka Počivalška napovedujejo, da naj bi se to zgodilo v začetku februarja, pri čemer bodo zopet predlagali, da naj trgovci povsem sami določajo ceno vseh goriv povsod in ne le na avtocestnem križu. A ta napoved je že zdaj obsojena na propad ...
Čeprav je direktor direktorata za notranji trg Franc Stanonik nedavno izpostavil, da je "na enem izmed zadnjih sestankov, ki so jo imeli s finančno ministrico, tudi ona že izrazila stališče, da bi morebiti lahko ministrstvo za finance pristalo na pobudo“, se zdi, da to še ne bo tako kmalu.
V koaliciji bosta SD in SMC gotovo proti
In ne le, da na finančnem ministrstvu predloga gospodarskega ministra iz kvote SMC zagotovo v naslednjem mesecu ne bodo podprli, tudi v SD in Desusu, ki poleg SMC glasujeta o vladnih uredbah. V obeh strankah predlogu že pred tem niso naklonjeni, tik pred dvojnimi volitvami - parlamentarnimi in lokalnimi - pa mu prav gotovo ne bodo prikimali.
"V PS DeSUS smo prav tako mnenja, da popolna liberalizacija ne bo prinesla sprostitve maloprodajnih cen saj je glede na sedanji duopolni trg težko pričakovati vstop novih konkurentov. Prav tako je pri oblikovanju maloprodajne cene potrebno pretehtati tudi ostale komponente ter razmisliti o istočasnih spremembah na področju trošarinske in davčne politike," je izpostavila predstavnica DeSUS Nina Stankovič in dodala, da so zagotovo tudi prepričani, da bi se kakršnokoli povišanje cene, pa naj gre tudi zgolj za minimalno, prelilo na pleča končnih potrošnikov. Enako pravijo tudi v SD: "Nadaljnji deregulaciji cen pogonskih goriv v SD nasprotujemo, saj struktura trga ne bi prinesla večje konkurence, le potencialno višje cene za kupce in morebitne višje dobičke prodajalcev naftnih derivatov."
Osamljeni jezdeci?
Če med nasprotnike popolne sprostive cen na podlagi njihove raziskave, ki izpostavlja možnost tveganja, da bi prihajalo do omejevalnih sporazumov oziroma tihih dogovorov, ter pomisleke, da bi zaradi trenutnega stanja na trgu lahko prišlo do učinka "raket in perja", uvrstimo še Javno agencijo Republike Slovenije za varstvo konkurence (AVK) in potrošniške organizacije, potem se zdi, da je gospodarsko ministrstvo pri pobudi o sprostitvi cen skupaj z naftnimi trgovci bolj kot ne osamljeno. S svojimi predlogi pa hočejo z glavo skozi zid.
petorl - slo monopolist
Imam avto na plin in 90% črpalk ima čez petrol. Petrol ima plin po 69 centov, drugi pa nekje 58-65 centov/litr.
za domačine,državljane cenejše gorivo,za tujce dražje,ampak cenejše kot v tujini,tako bi bilo prav