Prekrški. Radar, ki so ga postavili konec novembra lani, je na začetku testnega obdobja zaznal povprečno 120 prekrškov na dan. “Število prekrškov se spreminja glede na dneve v tednu in vremenske razmere. Zdaj je v povprečju 70 prekrškov na dan,” je povedal Tomaž Vrčko iz podjetja Iskra Sistemi in dodal: “Skrb vzbujajoče je, da je vsaj 15 odstotkov takih, ki so vozili več kot 90 kilometrov na uro (dovoljenih je 60 km/h), najhitrejši pa je vozil kar 144 km/h.” Radar meri na dveh pasovih v eni smeri.
Radar na Dunajski cesti nasproti AMZS še vedno deluje le poskusno. Kdaj bodo vozniki, ki bodo prekoračili hitrost 60 kilometrov na uro (km/h), za to kaznovani, še ni znano.
S Policijske uprave (PU) Ljubljana so sporočili, da naprave, ki je v lasti podjetja Iskra Sistemi, ne nameravajo kupiti, na Mestni občini Ljubljana pa o tem še niso razmišljali.
Količina ni pomembna
"Policija nabavlja tehnične pripomočke, kot so radarji, načrtno; naš cilj ni količina ugotovljenih prekrškov, ampak da se prekrški ugotavljajo na tistih odsekih, kjer se iz določenega razloga zgodi več prometnih nesreč," je pojasnil Vinko Stojnšek s PU Ljubljana.
Takoj lahko kaznuje
Tomaž Vrčko iz podjetja Iskra Sistemi je dejal, da je prav od odločitve policije in mestnega redarstva odvisno, ali, kdaj in kjer bo radar začel delovati. Pojasnil je tudi njegovo delovanje: "Ta sistem zaznava hitrost vozil in vožnjo v rdečo luč. Je edinstven pri nas. Deluje na principu digitalne kamere z visoko ločljivostjo in omogoča takojšnje sankcioniranje. Tako odpravlja ključne pomanjkljivosti in slabosti klasičnih radarjev."