Slovenija
8 ogledov

Program za sporazumevanje z vesoljci

Človeštvo je pripravljeno na sprejem morebitnih signalov nezemeljskega izvora, s Žurnal24 main
Jezikoslovec z univerze v Leedsu je razvil računalniški program za sporazumevanje z nezemeljskimi bitji. Jeziki vesoljcev naj bi bili slovnično strukturirani tako, kot so človeški jeziki.

"Nezemeljska bitja se sporazumevajo z besedami in stavki, ki imajo – kot v vseh človeških jezikih – določene vzorce," je prepričan John Elliot z Univerze Leeds v Veliki Britaniji, ki je na pariški konferenci z naslovom "Iskanje za življenjskimi znaki" predstavil računalniški program, s katerim naj bi bilo možno analizirati in spoznavati tako besede kot stavke nezemeljskih jezikov.

Britanski jezikoslovec poudarja, da mora biti vsak jezik na nek način strukturiran, sicer ni efektiven oziroma uporaben. "Določene jezikovne vzorce lahko razberemo celo iz glasov, ki jih spuščajo inteligentnejše živali, kot so delfini, ptice in opice". Ti vzorci oziroma slovnični ustroj so po njegovem mnenju ključnega pomena, če želimo razumeti nezemeljske jezike.

Binarne kode in faktorizacija
Elliotov program analizira binarne številčne kode, torej kode, ki sestojijo iz ničel in enic, in sicer tako da jih statistično ovrednoti. Nenavadni program je nadgradnja že obstoječih računalniških programov, ki z analizo oddanih glasov lahko razberejo, ali gre za jezik ali glasbo. Elliotova inovacija je v zmožnosti njegovega programa, da identificira besede in cele stavke. Pri tem določene besede, kot sta "ko" ali "toda", na podlagi faktorizacije (postopek, pri katerem neki izraz preoblikujemo v obliko produkta faktorjev) združuje v tako imenovane fraze. Ena fraza združuje do največ devet besed. Dolžina fraze po mnenju Elliota razkriva kompleksnost posameznega nezemeljskega jezika. Bolj kot je dolga, kompleksnejši jezik se za njo skriva.

Da bi si zagotovil reprezentativno bazo jezikovnih struktur, je jezikoslovec združil podatkovno bazo več kot 60 različnih človeških jezikov. Morebitno sporočilo iz vesolja je možno primerjati s to bazo in določiti potencialno podobnost nezemeljskega jezika s katerim od zemeljskih.

Potrebni le še vesoljski signali
Preden bo inovativni program mogoče preizkusiti v praksi, bo treba preskočiti še eno oviro. Gre za identifikacijo signalov nedvomno nezemeljskega izvora. "Že od 60. let prejšnjega stoletja poskušajo raziskovalci v okviru SETI (Search für Extraterrestrial Intelligence) odkriti morebitni obstoj še kakšne civilizacije v neskončnem vesolju, a brez uspeha," opozarja nemški astrofizik Peter Ulmschneider. Vse od takrat pošiljajo raziskovalci v vesolje posebne mikrovalovne signale, toda odgovora ni. Umschneider, ki v nezemeljske oblike življenja ne dvomi, zagotavlja, da bo Elliotov program ob morebitnem sprejemu vesoljskih signalov zmožen opraviti svojo nalogo.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.