Slovenija
26 ogledov

Premalo dobro vedo, kdo kaj dela

Vinko Gorenak Saša Despot
Sodelovanje. Notranji minister Vinko Gorenak o sodelovanju med policisti in socialnimi delavci.

"Premalo dobro se zavedajo medsebojnih pristojnosti. Ne vedo dovolj dobro, kdo je za kaj zadolžen. Policisti so preveč pogosto prepričani, da je za nekaj zadolžen socialni delavec in da bo določen postopek opravil center za socialno delo. Ob tem delo prehitro prelagajo eden na drugega," ugotavlja minister za notranje zadeve Vinko Gorenak.

S soproga sta namreč že pred časom preverjala kako socialni delavci po državi sodelujejo s policisti v določenih postopkih. "Preverjali smo ocene in stališča delavcev centrov za socailno delo do sodelovanja s policisti. Zaenkrat pa še nismo ugotavljai, kako sodleovanje ocenjujejo tudi policisti," dodaja Gorenak.

Svoje ugotovitve sta s soprogo dopoldne predstavila študentov prava, varnostnih ved, pravnikom, tožilcem, sodnikom in policistom ter socialnim delavcem, ki so od četrtka spremljali predavanja na 13. dnevih varstvoslovja v Portorožu. Gorenak namreč še vedno predava študentom na Fakulteti za varnostne vede, ki vsako leto v tem času na različnih lokacijah približno v tem času za študente in strokovnjake pripravlja posebno konferenco.

Na Dnevih varstvoslovja so tako tudi letos razpravljali o policijsko-kriminalistični dejavnosti, varnostno obveščevalno ter detektivski dejavnosti in tudi o infomacijski varnosti državljanov.

Strokovnjaki so študentom ponudili rešitve, ki se jih sami poslužujejo pri vodenju konkretnih postopkov, študenti pa so predstavili svoja pričakovanja in ideje o tem, kako bi sami reševali iste postopke.

Gorenak je za specializacijo

Notranji minister bi sicer oblikoval posebne delovne skupine lokalnih policistov pristojnih Policijskih postaj in socialnih delavcev, ki bi skupaj reševali težave državljanov, ki se po pomoč zatekajo na centre za socialno delo.

"Če določen policist večinoma opravlja druge postopke, denimo dela kot prometni policist in je potem enkrat vmes poslan na reševanje težav, ki jih rešujejo centri za socialno delo, je povsem razumljivo, da postopkov, ki jih opravljajo socilani delavci ne poznajo dovolj dobro. Zato bi bilo smiselno uvesti več izobraževanja in da se določene policiste na Policijskih postajah večinoma usmerja v sodelovanje s socialnimi delavci. V smislu neke specializacije policistov. In skupnega izobraževanja s socialnimi delavci," je prepričan Gorenak.

Poslušala 336 socialnih delavcev

"Nedvomno ni samo policija odgovorna zato, da smo ljudje varni," pa ugotavlja Gorenakova soproga Irena Gorenak. "Sodelovanje s policisti smo preverjali pri 336 socialnih delavcih na vseh 62 centrih za socialno delo v državi."

Najbolje pa sodelovanje med policisti in socialnimi delavci, po oceni slednjih, poteka na območju Kranja in Celja z okolico.  Najslabše pa je sodelovanje ocenjeno na območju Murske Sobote.

Z Mussomelijem o Romih

Minister Gorenak je pri tem razkril, da je na nedavnem srečanju z ameriškim veleposlanikom v Sloveniji Mussomelijem, ki je potekalo za zaprtimi vrati pred očmi javnosti, govoril tudi o problematiki Romov v Sloveniji.

"Na koncu sva ugotovila, da ukrepi, ki se v zvezi s to problematiko izvajajo v tujini, so v slovenski javnosti vedno razumljeni kot da je to najboljše," dodaja Gorenak. Med razpravo o romski problematiki v Sloveniji socialni delavci, med poslušalci konference, odkrito priznali, da bi bilo potrebno preveriti zakaj romska družina Strojan odstopa oziroma zakaj jo država obravnava drugače kot ostale romske družine v drugih regijah.

"Trenutno so nastanjeni v objektu, ki ga je pred njihovo vselitvijo obnovila država. Zdaj je objekt v precej slabšem stanju. Družina ne upošteva osnovnih pravil, ki veljajo v naši družbi. Otroci še vedno ne obiskujejo pouka v šolo. Ne udeležujejo se sestankov, ki so sklicani zaradi reševanja njihovih težav. Redno pa prihajajo po denar," je bilo slišati iz vrst socialnih delavcev, ki so poslušali Gorenakovo rayiskavo o sodelovanju socialnih delavcev in policistov.

"Žal je družina Strojan postala objekt političnega poželenja. Postali so politični projekt," je medsebojno razpravo, v povsem sproščenem neformalnem vzdušju, sklenil profesor na Fakulteti za varnostne vede Branko Lobnikar.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.