Slovenija
28 ogledov

Pokojnine bodo spremenili le za naprej

Dlani starih ljudi Shutterstock
Nove odločbe, ki jih mora Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) izdati po razveljavitvi dela 143. člena varčevalnega zakona, bodo za upokojence s pravnomočno odločbo o znižanju pokojnine veljale le za naprej, so pojasnili na ustavnem sodišču.

Na Zpizu bodo o odločbi ustavnega sodišča spregovorili v petek.

Ustavno sodišče je odločilo, da se drugi, tretji in četrti odstavek 143. člena zakona za uravnoteženje javnih financ (Zujf) razveljavijo. Določbe, s katerimi je varčevalni zakon znižal pokojnino nekaj več kot 26.000 upokojencem, ki jim delno ali celotno plačilo pokojnine zagotavlja proračun, je ustavno sodišče namreč spoznalo za neustavne.

Poleg tega pa je ustavno sodišče ugotovilo, da so bile v neskladju z ustavo tudi tiste določbe, ki v času odločanja niso več veljale. Dopolnitev Zujfa, ki se je začela uporabljati z novim letom, je namreč iz znižanja pokojnin že izvzela okoli 8000 upokojencev. Šlo je za upokojence, ki so bili vključeni v obvezno pokojninsko zavarovanje, ker pa so delali v drugih republikah nekdanje SFRJ, so prispevke vplačevali v njihove sklade pokojninskega zavarovanja.

Ustavno sodišče zahtevalo nove odločbe

Ustavno sodišče je Zpizu naložilo, da mora vsem prejemnikom pokojnin, ki so jim pokojnino odmerili na podlagi razveljavljenih odstavkov 143. člena Zujfa, brez odlašanja izdati nove odločbe. Po objavi odločitve ustavnega sodišča pa so se pojavile različne interpretacije o tem, ali velja razveljavitev znižanja pokojnin za naprej ali tudi za nazaj.

Pomočnica generalnega sekretarja ustavnega sodišča Suzana Stres je danes v pojasnilu zapisala, da bodo nove odločbe za tiste upokojence, katerih odločbe o znižanju pokojnin po Zujfu so že pravnomočne, ker niso sprožili ustreznih postopkov sodnega varstva, veljale le za naprej.

V skladu z zakonom o ustavnem sodišču začne razveljavitev zakonskih določb z odločbo ustavnega sodišča namreč praviloma učinkovati naslednji dan po objavi odločbe, učinkuje pa za naprej. Učinek razveljavitve pa po besedah Suzane Stres tokrat velja tudi za vse primere, v katerih še tečejo postopki, ki so bili sproženi zoper odločbe Zpiza in še niso pravnomočno končani. Pri odločanju o pritožbah namreč sodišče ne bo smelo uporabiti razveljavljenih določb, je dodala.

Zahtevo za presojo ustavnosti omenjenih določb Zujfa je julija lani vložila nekdanja varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek-Travnik.

Na odločitev ustavnega sodišča so se odzvali tudi v Sindikatu upokojencev Slovenije. Odločitev je po njihovem mnenju pričakovana, a bi morala biti sprejeta veliko prej, saj bi bila s tem škoda veliko manjša. Ob tem pa so v sindikatu opozorili, da ustavno sodišče še ni odločilo o ustavnosti ukinitve letnega dodatka za večino od skoraj 600.000 upokojencev, Zujf je namreč ta dodatek ukinil za vse, ki imajo pokojnino višjo od 622 evrov.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.