Slovenija
113 ogledov

Podmornica se bo izognila Hrvatom

Med letoma 1981 in 1989 so izdelali šest podmornic razreda una – Tiso, Uno, Sočo Žurnal24 main
Podmornica Soča, ki nam jo je poklonila Črna gora, bo od nedelje naprej razstavljena v vojaškem muzeju Pivka. Plovilo zaradi strahu pred hrvaško zaplembo v Slovenijo potuje preko Srbije in Madžarske.

Podmornica Soča, ena od šestih v sestavi nekdanje jugoslovanske mornarice, se je v ponedeljek odpravila na pot iz črnogorskega Pristana proti slovenski Pivki. Hrvaški spletni portal 24sata piše, da so se Slovenci očitno odločili malo zakomplicirati stvari, saj bo podmornica namesto po morju potovala po kopnem. Po pisanju časnika Vijesti se želijo Slovenci na ta način izogniti Hrvatom, saj se bojijo, da bi jim jo ti zaplenili. Spomnimo, da južni sosedje podmornico smatrajo kot pomembno točko pogovora o nasledstvu premoženja nekdanje SFRJ. Končni cilj plovila bo Park vojaške zgodovine Pivka.

"Vojaškemu muzeju slovenskega ministrstva za obrambo smo odstopili podmornico tipa P-911," se je glasil zaključek črnogorske vlade 25. junija leta 2009. Gre za eno izmed šestih podmornic jugoslovanske proizvodnje, ki so bile v uporabi vse do leta 2005. Osnovni namen plovila je bil prevoz vojaškega materiala in vojakov, medtem ko oborožitve ni imela. 

Slovesni sprejem
Slovesnost ob prihodu podmornice, ki je dolga 19 metrov in skupno tehta 76 ton, je predvidena v nedeljo, 17. aprila, ob 14. uri v Parku vojaške zgodovine Pivka. Predstavniki muzeja so nam povedali, da sprehod po plovilu do nadaljnjega ne bo možen.

Ideja zrasla na Pogačnikovem zelniku
Sporno podmornico je Črna gora poklonila Sloveniji na iniciativo upokojenega slovenskega admirala Marjana Pogačnika, ki je pojasnil, da je na idejo o prevzemu podmornice prišel z namenom zavrnitve trditve, da Slovenija ni pomorska dežela ter da nima nikakršne pomorske tradicije, še piše 24sata. "Slovenija je pri izgradnji plovila sodelovala s svojo pametjo, industrijo in delovno silo. Od leta 1928 so 60 odstotkov vseh poveljniških mest jugoslovanskih podmornic zasedali Slovenci," se je takrat pohvalil Pogačnik.

"Podmornica predstavlja izjemen primer vojaške tehnične dediščine, pri nastanku katere je nezanemarljivo vlogo igralo tudi slovensko znanje in slovenska industrija. V procesu projektiranja in izgradnje podmornice so bili namreč v največji meri udeleženi znanstvenoraziskovalni in gospodarski subjekti iz Slovenije," pa so danes sporočili iz Parka vojaške zgodovine Pivka.

 | Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main



Hrvaška darilo še čaka
Hrvaški mediji še pišejo, da se je pred dvema letoma govorilo o tem, da želi Črna gora podmornico istega razreda pokloniti tudi Hrvaški. Črnogorsko ministrstvo je takrat izjavilo, da bodo razmislili o tem, katero darilo bi utegnilo biti zanimivo kot muzejski transparent, evidentiralo pa bi se kot delež od nasledstva premoženja nekdanje Jugoslavije. Kot zanimivost lahko še omenimo, da je bilo v osemdesetih letih prejšnjega stoletja zgrajenih šest podmornic razreda Una, ki so se uporabljale za polaganje minskih polj ter dostavo vojakov na sovražno območje.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.