Slovenija
71 ogledov

Poceni hrana in kave za parlamentarce

kava Profimedias
Kava v uradu hrvaškega predsednika stane pičlih 10,5 centov. Naši parlamentarci za skodelico kave odštejejo pol evra, avstrijski dva.

Skodelica kave v uradu hrvaškega predsednika Iva Josipovića stane 10,5 centa, kar je verjetno najcenejša kava v Zagrebu. V hrvaškem saboru, ki je nekoliko bolj odprt za javnost, stane kava 46 centov, na vladi pa 32 centov.

Naši parlamentarci v restavraciji državnega zbora za kavo v samopostrežnem delu plačujejo pol evra, v postrežnem delu 60 centov; če h kavi prilijejo še mleko, odštejejo 10 centov več.

Avstrijski parlamentarci za kavo, kot so nam odgovorili z njihovega parlamenta, odštejejo od 2 do tri evre, odvisno od tega, kakšno izberejo.

Poceni je tudi hrana

V restavraciji slovenskega državnega zbora imajo na izbiro mesni in nemesni obrok; v sredo je prvi vseboval puranji zrezek po dunajsko, pečen krompir, solato in sladico, pri kateri so se lahko odločili bodisi za sladek prigrizek, sadje ali jogurt. Nemesni obrok je vseboval barvaste testenine z beluši, solato in sladico. Za oba menija velja ista cena, in sicer 4 evre v samopostrežnem delu in 6 evrov v strežnem delu restavracije.

"Cene so primerljive z ostalimi slovenskimi menzami, kjer se prehranjujejo zaposleni," so podatke o cenah v restavraciji pospremili v našem državnem zboru in še posebaj poudarili, da se v njihovi restavraciji prehranjujejo tudi ostali zaposleni v parlamentu in ne le poslanci, poleg zaposlenih pa še novinarji, ki spremljajo dogajanje v parlamentu. Namen restavracije, še poudarjajo, ni kovanje dobička, poslujejo s pozitivno ničlo.

Za primerjavo; cene primerljivih dnevnih kosil v Gostilni Šestica v središču Ljubljane, ki jo izberejo številni, katerih delovno mesto je v centru Ljubljane, se gibljejo od 7 do 8 evrov, cenejša je dnevna enolončnica s kruhom, ki velja 4,60 evra.

Poceni kosila tudi za Hrvate in Avstrijce

Za vse zaposlene in novinarje je na voljo tudi hrana v hrvaškem saboru, kjer gostje ravno tako obedujejo bistveno ceneje, kot v ostalih zagrebških restavracijah; cena kosila z juho in sladico velja 4,73 evra, v samopostrežni saborski kuhinji pa le 3,42 evra. 

Restavracijo v avstrijskem parlamentu vodi zasebna družba, ki pa izvoljencem naroda tudi ne postavlja visokih cen; dnevni obrok stane od 5 do 6 evrov.

Izpostavljajo ostale goste

"Strinjam se, da je glede na socialno situacijo v Sloveniji in z njo povezanim problemom sredstev, namenjenih šolski prehrani, cena malic in ostalih storitev v državnem zboru nizka. Ob tem pa vendarle velja poudariti, da poleg 90 poslank in poslancev v restavraciji državnega zbora obeduje tudi preko 300 zaposlenih, katerih plače pa so daleč od poslanskih, gostinske storitve pa koristijo tudi mnogi zunanji obiskovalci," na vprašanje okrog nizkih cen parlamentarne restavracije odgovarja Matjaž Han s SD-ja.

Podobne odgovore, češ da v restavraciji obedujejo tudi ostali zaposleni, so nam poslali tudi iz Združene levice in N.Si-ja, medtem ko SDS odgovarja, da to ni njihova, pač pa stvar organizacije državnega zbora.

Poslanska skupina N.Si-ja še poudari, da ne bi imeli nobenih težav niti, "če bi bila kava v restavraciji 1 evro".

Komentarjev 3
  • parlamentarka 17:29 27.september 2014.

    ma kaj govorite, uporabite možgane no, a resno mislite, da poslanci obedujejo tam...seveda ne...tam so itak minimalno... za ostale zaposlene v parlamentu, ki pa tudi slučajno nimajo tako visokih plač, kvečjemu podpovprečne ali povprečne in recimo za novinarje, ki tam ...prikaži več čakajo izjave pa ti obroki niso tako poceni pa še zanič je vse...

  • Marko Rossi 16:33 27.september 2014.

    da jih ni sram, mene bi bilo na njihovem mestu, imajo srečo da so ljudje tako neumni da volijo ene in iste

  • erikkk 16:30 27.september 2014.

    Pri nas itak davkoplačevalci plačamo gospodom razliko