"Voda lahko vsebuje kemične snovi, viruse in bakterije, celo salmonelo, ki povzroča tudi hujša obolenja, zato je hrano, ki je prišla v stik z vodo, najbolje zavreči," opozarja Milan Krek, direktor Zavoda za zdravstveno varstvo Koper. "Prihodnje tri tedne svetujem uživanje le tiste hrane, za katero so ljudje prepričani, da je dobra."
Odgovoren je kmet
Krek pravi, da je vsak kmet v skladu z zakonodajo odgovoren, da je živilo, ki ga da na trg, varno, a hkrati opozarja, da je na tržnici ali v trgovini poplavljen pridelek težko ločiti od nepoplavljenega. Kmetijska inšpekcija zato že izvaja poostren nadzor.
Da so ljudje zaskrbljeni zaradi morebitne oporečnosti pridelkov, smo opazili tudi med našim obiskom koprske tržnice. Jana Kaligarič, ki prodaja pridelke z lastne kmetije, pove, da pridelke prodajajo tudi velikim trgovskim verigam in so zato pod nadzorom za to pristojnih služb.
"Uničilo nam je jajčevce, bučke, solato, nekaj paradižnikov … Vse smo vrgli stran, počistili; to ni za prodajo," pa pravi Pavle Zlatič iz Lucije, ki prodaja na piranski tržnici.
Ni ostalo dosti
Radovan Rajčič, direktor Kmetijske zadruge Agraria Koper, se boji, da njihovi kmetje sploh ne bodo imeli kaj dosti za prodajo. "Voda je na Obali poplavila od 350 do 400 hektarjev kmetijskih površin. Škodo bomo začeli popisovati prihodnji teden. Veliko zelenjave, ki jo je poplavilo, je uničene, bojim se, da tudi sadike za zimsko-spomladansko proizvodnjo," pravi Rajčič in dodaja, da zelenjavo, ki jim jo kmetje pripeljejo za odkup, pregledajo.