Z Zavarovalnice Maribor so za nas povedali, da so bili njihovi zastopniki in cenilci na terenu že včeraj, prve prijave škode pa so začeli prejemati danes. "Nastalo premoženjsko škodo je treba čim prej prijaviti, da se bomo lahko v najkrajšem času odzvali in priskočili na pomoč z ogledi in ocenitvijo škod ter izplačili zavarovalnin. Škodo je treba prijaviti, dokler so vidne posledice poplave, pomembno pa je tudi, da so poškodovane in uničene stvari shranjene, saj le tako lahko cenilec oceni škodo," pa poudarjajo pri Zavarovalnici Tilia.
Kaj storiti po poplavi?
Zavarovalnica Maribor ob nastanku škode svetuje, da fotografirate nastalo škodo in okoliščine. Preprečiti je treba tudi širjenje oziroma povečanje škode. "Pazite na skrite nevarne predmete, ki se lahko nahajajo v poplavni vodi. Previdno stopajte v zgradbe, ki so jih prizadele poplave, saj lahko voda povzroči poškodbe na stavbi. Očistite in razkužite vse, kar je prišlo v stik s poplavno vodo. Bodite previdni pri pitju vode in pri uživanju hrane, ki je prišla v stik s poplavno vodo, saj lahko le ta vsebuje odplake, kemikalije in iztrebke živali. Poškodovane ali uničene predmete zložite na eno mesto. Ko pride cenilec, tako ni dvomov, kaj je poškodovano ali uničeno,“ še svetujejo pri ZM.
Če je poškodovano vaše vozilo, ga dobro preglejte. Če ima polomljena stekla in imate avtomobil zavarovan s kasko ali z delnim kasko zavarovanjem (kombinacije: J, J-AŠA, J+, E, E-AŠA, E+), ki takšno škodo krije, ga odpeljite na cenilno mesto in k serviserju, da vam stekla zamenja in popravi zvito pločevino. Če avtomobil nima poškodovanih stekel, počakajte nekaj dni, da se gneča na cenilnih mestih umiri in nato pripeljite avtomobil na cenitev.
V vmesnem času si zapišite kraj dogodka in avtomobil poslikajte. Če je v vaši bližini cenilno mesto Quick Check (hitra cenitev) – seznam teh cenilnih mest in serviserjev najdete na spletni strani Zavarovalnice Maribor – lahko avtomobil odpeljete k serviserju, ki bo opravil cenitev in vam popravil avtomobil.
Pri Triglavu pa poudarjajo, da pri prijavi pripišite tudi kontaktno telefonsko številko ter številko transakcijskega računa za nakazilo zavarovalnine.
Izplačila škod obravnavajo prednostno
Nesporni delež odškodnine se izplača takoj, ko se predloži vsa potrebna dokumentacija oziroma se ugotovi nesporni del nastale škode. "Vendar praksa pri poplavah kaže, da se vedno takoj ne da ugotoviti celotnega obsega škode, zato je potrebna naknadna ocena, ko se objekt oziroma oprema posuši. Vse naknadno ugotovljene škode se izplačujejo sproti,“ pravijo na Tiliji.
"Večina manjših škod je izplačana dan po prijavi, sicer pa v roku 8 do 14 dni. V primeru večjih škod pa izplačamo akontacijo škode, zato da lahko zavarovanci začnejo samo sanacijo objektov,“ pa so povedali na ZM.
"Zavedamo se, da je ob takih škodnih dogodkih najpomembnejša hitra in učinkovita storitev, zato škodne dogodke obravnavamo strokovno in ažurno, škode pa izplačujemo že naslednji dan po cenitvi, če se stranka z oceno strinja," pa zagotavljajo pri Triglavu.