Predsednik države Borut Pahor je v oddaji Studio ob 17-ih na Radio Slovenija vladne ukrepe v boju proti širitvi novega koronavirusa označil za ustrezne. Slovenija je po njegovih besedah lahko ponosna, saj je med državami, ki soočanje s krizo uravnava relativno enotno - ob sodelovanju stroke in politike ter ob neverjetnem razumevanju ljudi. Želi pa si da ozračje sodelovanja med opozicijo in koalicijo ne bi popustilo, saj čas potrebnega sodelovanja po njegovi oceni šele prihaja.
Na vprašanje o primernosti napovedi ustanovitve preiskovalne komisije in interpelacije zoper ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška v obdobju potrebe po okrepljenem sodelovanju, je Pahor odvrnil, da je tudi pri tem treba tehtati sorazmernost. Kot je dejal, smo v posebnih zdravstvenih, gospodarskih in socialnih okoliščinah, ko imajo vsi odločevalci "zares stresne trenutke" in ko se je treba osredotočati na reševanje teh vprašanj.
V luči sorazmernosti in osredotočenosti je treba po njegovih besedah presojati tudi odločitev o interpelaciji. "Nobena ustavna pravica zaradi razmer ni formalno vzeta in tudi ne sme biti." So pa ljudje po njegovih besedah pametni in bodo znali oceniti, kdo je v tem obdobju s svojimi ravnanji dokazal, da se je odločal pravilno in skrbel za interese skupnosti in ne za lastne interese.
"Če bi popustili prehitro ..."
Pahor je sicer do pozivov k popuščanju omejitvenih ukrepov za preprečevanje širjenja virusa zadržan oziroma konservativen, kot se je izrazil. Če bi popustili prehitro in se bi virus vrnil, bi to oslabilo zaupanje v ukrepe, obenem pa bi morali morda uporabiti še bolj radikalne ukrepe od sedanjih.
Predsednik republike je podrobneje pojasnil tudi svoje pritrdilno stališče glede potrebe po aktivaciji dodatnih pooblastil vojski na slovensko-hrvaški meji. Priznal je, da trenutno ni zaznati povečanega prehajanja državne meje, obenem pa ocenil, pa bo s popuščanjem ukrepov omejevanja gibanja prišlo tudi do povečanja nezakonitih prehodov meje. Kot je dejal, gre za preventiven ukrep, saj si ne želi, da bi v Sloveniji prišlo do kulminacije zdravstvene, gospodarske, socialne in še migrantske krize.
Pahor: Sam bi napisal drugače
Pahor se je dotaknil tudi pisma, ki ga je slovenska vlada poslala Svetu Evrope v odziv na opozorila o stanju novinarstva v Sloveniji. Ocenil je, da je šlo "za spodrsljaj". Ocena, zapisana v odzivu, je po njegovem mnenju "zelo robata, zelo ultimativna, kdo bi rekel, da tudi pristranska". Spodrsljaj pa je v tem, da si je vlada oziroma urad vlade za komuniciranje v njenem imenu to privoščila v trenutku, ko "je morala pričakovati, da bo tako ultimativna, stroga ocena" medijske krajine gotovo naletela vsaj na razdelitev javnega mnenja, je pojasnil.
Kolateralna škoda, ki je bila s tem storjena za zaupanje med političnimi tabori, se Pahorju ni zdela upravičena, sploh ne v času, ko vlada potrebuje podporo javnosti. Tudi sicer pa bi sam, če bi že moral, stvari napisal drugače, je dodal ter ponovno izrazil svojo podporo svobodi medijev in njihovi neodvisnosti.
Pahor ustanovil posvetovalni podnebni odbor
V pogovoru je predsednik republike spomnil še na nekatere druge svoje aktivnosti. Med drugim je pojasnil, da je ustanovil posvetovalni podnebni odbor, v katerem sodelujejo najbolj eminentni strokovnjaki. Ti sicer razumejo, da bi bila lahko namera vlade, ki je nevladnim organizacijam na področju varstva okolja v določbah novele protikoronskega zakona otežila sodelovanje v postopkih pridobivanja gradbenega dovoljenja, v zmanjševanju obsega predpisov.
A kot je poudaril Pahor, morajo tudi ti ukrepi biti sorazmerni, da okolje za to ne bi plačalo previsoke cene. Posvetovalni odbor tako zdaj dela na tem, da bi v zvezi s tem do obravnave v DZ posredovali ustrezno priporočilo.
Kameleon. Ta človek je res gnoj.
Naj Pahor kar zadrži tisto svoje .... v debelem črevesju .
Pahor je že tolk škode naredu,da se sploh ne bi smel več kazat in oglašat!Nej gre h komunalcem in naj pobira smeti po Ljubljan,bo še najman škode,al pa tut ne?