Resolucija ne bo spremenila razmerja sil v Libiji, lahko pa zacementira status quo, pravi strokovnjak za mednarodne odnose Milan Brglez. Po njegovih besedah besedilo resolucije ne omogoča prostega posredovanja tujih držav, v prvi vrsti članic Nata in Arabske lige, saj striktno določa, da lahko tuja letala napadejo šele ob dokazih o ogroženosti civilnega prebivalstva.
Gadafi je razglasil premirje. Več TUKAJ.
A meja med civilisti in oboroženimi uporniki je v Libiji zelo zabrisana, za Žurnal24 opozarja Brglez in dodaja, da bo Libija v prihodnje verjetno razdeljena, Bengazi, središče upora proti polkovniku Muamerju Gadafiju, pa najverjetneje ne bo osvojen, dokler bodo tam ostali civilisti.
V ozadju sprejemanja in zavlačevanju pri sprejemanju resolucije je bilo veliko taktiziranja, s čimer sta predvsem Rusija in Kitajska dosegli tako besedilo, ki onemogoča široko posredovanje in s tem eklatanten boj za nadzor nad naftno industrijo v Libiji.
Slovenija naj ostane ob strani
Brglez sicer slovenskim oblastem svetuje previdnost pri postopanju z Libijo. Kot pravi, kot članica Nata zaradi načina delovanja organizacije ni dolžna sodelovati v akciji, če ni jasnih dokazov, da se v Libiji dogajajo zločini proti človečnosti in proti komu se dogajajo.
Odvisno od Gadafijeve glave
Medtem pa je Henry Smith, mednarodni analitik za Reuters, dejal, da bo posredovanje v Libiji korak v neznano, saj je zelo težko napovedati, kaj bo sledilo. "Veliko je odvisno od tega, kaj se bo dogajalo v Gadafijevi glavi," opozarja Smith in spominja na dolgo zgodovino nepredvidenih potez samodržca.
Nekdanji britanski veleposlanik v Tripolisu Richard Dalton pa spominja na pregovorno libijsko nastrojenost proti tujcem, kar bi lahko v primeru napadov tujih sil Gadafi izkoristil za svojo podporo. Pri tem je velika nevarnost za tujo koalicijo morebitna kolateralna škoda, ki se ji je z zračnimi napadi zelo težko izogniti, kar je Američane v Afganistanu že privedlo do večje uporabe kopenskih sil, ki pa v Libiji ne pridejo v poštev.
V tej luči je tudi bolj razumljiva zadržanost Nemčije pri podpori resoluciji, saj so prav nemški obveščevalci zakuhali enega najhujših pokolov v Afganistanu, potem ko so ameriška letala zaradi napačnih informacij napadla konvoj civilistov, ki je terjal več kot sto življenj.