Slovenija
39 ogledov

Ocena ustavnosti 70 predpisov?

Vlasta Nussdorfer Saša Despot
Varuhinja človekovih pravic napoveduje možnost vložitve zahtev za oceno ustavnosti in zakonitosti predpisov, ki ne omogočajo enakih pravic oseb v partnerskih skupnostih. Nepovezani poslanec Jani Möderndorfer je medtem že danes v parlamentarni postopek vložil predlog zakona o partnerski zvezi.

"Na poti k enakopravnosti ne smemo obstati niti za en dan. Čas je za korak naprej: Sloveniji ponujam zakon o partnerski zvezi, novo priložnost," je na Twitterju zapisal poslanec Jani Möderndorfer. Zakon je bil danes že vložen, njegova vsebina pa za zdaj še ni dostopna. Möderndorfer napoveduje, da bo zakonske rešitve predstavil jutri na tiskovni konferenci.

Ocene ustavnosti?

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer bo v sodelovanju z nevladnimi organizacijami preučila potrebe in možnosti za vložitev zahtev za oceno ustavnosti in zakonitosti predpisov, ki ne omogočejo enakih pravic oseb v partnerskih skupnostih. 

Že pred časom je kot možnost napovedala, da bo ustavno izpodbijala 70 zakonov, ki v neenakopraven položaj postavljajo istospolne pare. 

"Ocenjujem, da bo potrebno v posameznih zakonih, kjer so pravice kršene, le to urediti," pravi profesor ustavnega prava Rajko Pirnat. "Če prav razumem, obe strani napovedujeta svoje zakone, s katerimi bi urejali te pravice. 70 je velika številka, a če je v njih ureditev, ki različno obravnava različne skupine in je diskriminatorna, jih bo potrebno popraviti."

Možnost ureditve z enim zakonom je padla

Možnost, da bi pravice istospolnih uredili z enim samim zakonom je po oceni Pirnata s tem referendumom padla. "Splošna rešitev na referendumu ni bila potrjena, kar pomeni, da bi bila vsakršna druga splošna rešitev, ki bi poskušala generalno izenačiti položaj zakoncev in članov istospolne partnerske skupnosti v nasprotju z rezultatom referenduma, čeprav se rezultat nanaša izrecno samo na definicijo zakonske zveze," poudarja Pirnat. "Bojim se, da splošna rešitev ni več na voljo. Ne rečem, da je potrebno spremeniti vseh 70 zakonov, če se izkaže, da so neustavni. Lahko je to en zakon, ki spreminja različne zakone oz. nekaj zakonov, ki spreminjajo druge zakone. Možnih je več variant, kako se to tehnično izvede. Gotovo so mnogi zakoni med sabo vsebinsko povezani in se jih da urejati skupaj."

Primčevi napovedali nov predlog

Zagovorniki izenačitve istospolnih skupnosti s heteroseksualnimi novih zakonskih pobud po padcu referenduma za zdaj še niso napovedali. Je pa Aleš Primc iz koalaicije Za otroke gre, ki je zmagala na včerajšnjem referendumu, dejal, da bodo v enem mesecu pripravili predlog zakona, s katerim bi uredili socialne zadeve za istospolno usmerjene partnerje, ki pa po njegovih besedah seveda ne bo vključeval posvojitev otrok.

irma.hus@zurnal24.si

Komentarjev 39
  • Omega_v6 08:57 24.december 2015.

    Ja kaj pa to ženšče bluzi?? Mar ni volja ludstva nad vsemi zakoni?? Ji ni dovolj rezultat referenduma?? Taki posamezniki,ki so PROTI volji naroda bi morali zavedno oditi iz javnih inštitucij!! Res tudi varuhinja se sramoti z nekimi izjavami proti volji večine!!

  • Kolesar___777 07:32 22.december 2015.

    Mogoče so se ponekod župniki spametovali in tega več ne poučujejo . A , ko sem jaz hodil k verouku so učili , da otroke nosi štrk . Sicer je pa tudi to , da bog nekaj podarja veliko zavajanje ...prikaži več ljudstva ! Se pa strinjam , da otroka lahko spočneta le moški in ženska in ga tudi vzgajata , je pa veliko otrok ki bi si želeli vsaj enega starša .

  • kranjskias 07:28 22.december 2015.

    Junija letos je vrhovno sodišče ZDA odločilo, da se lahko istospolni pari poročajo v vseh 50 zveznih državah. Istospolne poroke so legalizirane tudi v mnogih drugih državah, kot so Argentina, Brazilija, Kanada, Danska, Francija, Anglija, Španija, Južna Afrika, Urugvaj in ...prikaži več Amerika.Nimam nič proti, če se se imajo istospolni radi in zakaj referendum, verjetno zato ker imamo nesposobno vlado in nevlado. In zopet se nekaj skriva za tem dogodkom, verjetno odteka denar neznano kam. Zanimivo koliko se mi v sloveniji primerjamo z drugimi državami, samo po plačah se nam ne rata primerjat. Jebemti državo, ki so ji po petindvajsetih letih šele prerezali popkovino.