Osrednji ameriški borzni indeks Dow Jones je v ponedeljek padel na vrednost 7114,78 točke oziroma na najnižjo raven po oktobru 1997. Strah pred poglobitvijo krize v finančnem sektorju in pokom balona tehnoloških podjetij za zdaj prevladuje nad protikriznimi prizadevanji administracije predsednika Baracka Obame, ki je nazadnje zagotovila pomoč ob zid pritisnjeni banki Citigroup.
Tehnološki indeks Nadaq je v ponedeljek izgubil 3,7 odstotka in pristal pri 1387 točkah. Dax, indeks frankfurtske borze, je prvič po štirih letih padel pod mejo 4000 točk, saj je ponedeljkovo trgovanje sklenil z vrednostjo pri 3936 točkah. Analitiki pričakujejo, da bo v prihodnjih dneh oziroma tednih zdrsnil še za dodatnih 10 odstotkov.
Glavni razlog za zadnji val recesije borznih tečajev po svetu je beg investitorjev iz tehnološkega sektorja. Te so prestrašila predvidevanja analitikov, da bodo podjetja zaradi recesije krčila izdatke za raziskave in razvoj. Delnica podjetja Apple je denimo v ponedeljek izgubila 4,7 odstotka vrednosti, Microsoftova pa 4,4 odstotka.
Negotovost obvladuje tudi bančni sektor. "Ne vemo, kateri položaj bo zavzela vlada. Ali bo podržavila banke ali se obeta status quo?" se sprašuje borzni posrednik na Wall Streetu Peter Boockvar in dodaja, da je "neodvisno od tega stanje slabo tudi v realnem sektorju".