Slovenija
47 ogledov

Ob Zoisovo štipendijo

Monika Hanžekovič se je vpisala v prvi letnik Pravne fakultete Univerze v Maribo Žurnal24 main
Nesmisel. Zaradi birokracije je Monika Hanžekovič izgubila Zoisovo in dobila državno štipendijo.

Zoisova štipendistka Monika Hanžekovič iz Mozirja je letos oddala dve vlogi za štipendijo: obnoviti je želela Zoisovo, hkrati pa je oddala še vlogo za državno štipendijo, če ji pri Zoisovi morda ne bi uspelo. Ker pa o državnih štipendijah odločajo centri za socialno delo (CSD), o Zoisovih pa Javni sklad Republike Slovenije za razvoj kadrov in štipendije, je bil CSD hitrejši pri izdaji odločbe. Študentka prava je tako prejela državno štipendijo in v skladu z zakonodajo, ki ne dovoli prejemanja dveh, izgubila Zoisovo.

15 posameznikov se je zaradi težave obrnilo na ministrstvo za delo.

"Lani sem prejemala 200 evrov Zoisove štipendije, letos bi je zagotovo še več, saj stanujem več kot 40 kilometrov od fakultete. Državna štipendija pa bo znašala okoli 150 evrov," najbolj žalosti našo sogovornico.

S pritožbo ji ne bo uspelo
"O vlogah za Zoisove štipendije odloča le en organ, v primeru državnih pa 62 centrov. To pomeni, da so CSD pri odločanju o vlogah hitrejši," so pojasnili na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Po njihovih podatkih je bilo zaradi prejemanja druge štipendije (državne, kadrovske, za Slovence v zamejstvu in podobno) zavrnjenih 382 prosilcev za Zoisovo štipendijo.

Razlika v denarju

Zoisova. Osnovna višina štipendije brez dodatkov je 100,10 evra za študenta in 64,96 evra za dijaka. Različni dodatki (za družinski dohodek, uspeh, prevoz ...) znašajo do 270 evrov, za študij v tujini pa še več. Državna. Osnovna višina štipendije brez dodatkov je 57,50 evra za študenta in 38,33 za dijaka. Različni dodatki znašajo prav tako do 270 evrov.

Prosilec se sicer lahko pritoži na zavrnitveno odločbo javnega sklada, kar je Hanžekovičeva že storila. "Pritožba ne more biti uspešna, saj je v trenutku odločanja o vlogi za Zoisovo štipendijo izkazano, da je kandidat že pridobil pravico do državne štipendije," so pojasnili na ministrstvu. Lahko pa se odpove pravici do državne štipendije, vendar preden javni sklad začne odločati o vlogi za Zoisovo štipendijo, torej je v njenem primeru že prepozno.

Najprej prosite za Zoisovo
Edina možna rešitev je, da kandidat najprej odda vlogo za Zoisovo štipendijo. Če je ta zavrnjena, lahko odda vlogo za državno. Vendar je to mogoče le pri prosilcih, ki državne štipendije še niso prejemali. Torej odpadejo vsi, ki so že državni štipendisti, saj se oddaja vloge za podaljšanje pokriva z rokom za oddajo vloge za Zoisovo. Prosilci, ki Zoisovo štipendijo že imajo, pa naj vloge za državno ne vlagajo oziroma naj to storijo, ko je njihova vloga za Zoisovo štipendijo že zavrnjena.

Odgovoren vlagatelj

Na ministrstvu pravijo, da je izbira, katero vlogo prosilci oddajo, "njihova osebna odločitev in odgovornost". Če kandidat odda obe vlogi, menijo, da je s tem "nedvoumno izrazil voljo, da uveljavlja dve pravici". CSD ali javni sklad pa ne moreta odločiti, katero štipendijo si stranka bolj želi, so še dodali.

V Študentski organizaciji Slovenije so povedali, da so na težavo opozarjali že med pripravo zakona o štipendiranju. Dodajajo, da so bila njihova opozorila preslišana.

 

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.