Izsiljevanje. “Združenje zdravstvenih domov je bilo od petih zdravstvenih domov (Ljubljana, Koper, Velenje, Ormož in Izola) pooblaščeno za izvedbo javnega naročila. Najprej je k ponudbam pozvalo tri ponudnike: Novo vizijo, List in Infonet Kranj, ki so oddali partnersko ponudbo, s katero so potrojili prvotno ceno – ponudili so 58 evrov na enoto (skupno je 689 enot), čeprav so v drugih domovih ponudili program za 26 evrov. Konzorcij treh ponudnikov je predstavljal kartelno dogovarjanje, saj so trije ponudniki pokrivali 95 odstotkov trga,” razlaga Helena Ulčar Simčič.
“Ko v računalnik vstavim zdravstveno kartico pacienta, traja najmanj 20 sekund samo to, da se mi odpre zdravstveni karton, svoj čas pa zahtevata tudi vpisovanje in shranjevanje podatkov; da o spletnem preverjanju veljavnosti zdravstvenega zavarovanja niti ne govorim. Ves ta čas pacienti čakajo, saj jih ne morem pošiljati k zdravnici, ki prav tako svoj dragocen čas namesto pacientom namenja počasnemu računalniku,” se je Žurnalu24 pritožila medicinska sestra v enem izmed ljubljanskih zdravstvenih domov, žrtev novega računalniškega sistema Iris, ki se uvaja od septembra lani in še povzroča težave, saj se tudi pogosto sesuva.
Niso krivi računalniki
“Težave odpravljamo vsak dan in te ne izhajajo iz samega programa, ki smo ga razvili skupaj z združenjem zdravstvenih zavodov; nekaj je tudi na komunikacijskih poteh (kablih, ki podatke prenašajo in niso bili zamenjani) ter Microsoftovem strežniku, na katerem je baza podatkov Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZSSS),” pa očitke zavračajo v Hermes Softlabu, ki mu je to prvi posel v zdravstvu, a je bil izbran kot najugodnejši ponudnik. “Gre za zelo zahteven projekt, ki je še v začetni fazi,” dodajajo.
O kablih odločajo domovi
Zakaj se je sistem sploh menjaval – glede na trditev medicinske sestre, da je bil stari sistem Sova hitrejši od novega? “Novi sistem je bil uveden zaradi zahteve ZZZS po spletni obdelavi, ki je star sistem ni podpiral in se ni mogel nadgraditi, ker je bil izdelan v tehnologiji Dos,” pa odgovarja direktor Zdravstvenega doma Ljubljana Rudi Dolšak. “Komunikacijske povezave se niso menjale, ker tega nismo finančno zmogli, za zdravstvo je vse manj denarja, poleg tega o tem odločajo zdravstveni domovi sami,” pa je pojasnila Helena Ulčar Simčič iz Zduženja zdravstvenih domov Slovenije in hitrejše delovanje sistema obljubila za jesen.