Lani smo imeli sto tisoč starostnih upokojencev več kot leta 2003. Takrat jih je bilo dobrih 300 tisoč, konec lanskega leta že več kot 400 tisoč. Skupaj z invalidskimi, družinskimi in vdovskimi pokojninami pa je bilo konec leta skupaj 585.408 upokojencev, kar je 15.457 več kot leto prej. Za enega upokojenca dela le še 1,46 pokojninsko zavarovanih, kar je najmanj doslej. Na svetu zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) so zato ugotavljali, da bi bilo treba povečati število zaposlenih.
Mladi z vse manj dobe
Mladi med 30. in 34. letom so imeli leta 2002 povprečno 11 let in en mesec pokojninske dobe, lani pa le še osem let in štiri mesece, kar je skoraj tri leta manj.
Povprečna starostna pokojnina je bila lani 615 evrov in je znašala 62 odstotkov povprečne plače. Tisti, ki so se upokojili leta 2003, so dobili povprečno 71 odstotkov. Če bi bilo razmerje danes enako, bi bila povprečna pokojnina 705 evrov.
Sprejeli so ZPIZ 2, a birokrati na ZPIZU niso sposobni narediti izračune, češ, zakonodajo so sprejeli po hitrem postopku, ni podzakonskih aktov, ni finančnih izračunov. Torej sistem ne deluje- žal. In to je uspeh vlade in socialnih partnerjev ter parlamenta. Kako jih ni sram.
Vedno bo več penzionistov!! To pa je zaradi nestrokovnega ulaganja v delovce ,ki proizvajajo denar! Od leta 91 so sužnjelastniške pravice delodejalcev ustoličene in tako se izrablja motor države. Pač vsak bo moral prej v penzijo .In kdo je kriv...noben??Ja… ...prikaži več penzionisti so verjetno krivi !!
To, da se je število upokojencev drastično povečalo, po nepotrebnem, je zasluga lustracijske in retroaktivne zakonodaje npr. ZUJF.