"Odkrivanje perečih ekoloških problemov v Sloveniji, ki lahko vplivajo predvsem na zdravje ljudi in živali, onesnaževanja, nelegalnih gradenj ...." osrednje naloge Ekološke patrulje Alpe Adria Green (AAG) našteva predsednik organizacije Vojko Bernard.
Trenutno pri AAG deluje enotna Ekološka patrulja za celotno Sloveniji, v njej po potrebi delujejo člani organizacije iz različnih krajev, odvisno od tega, kje se nahaja problem, po potrebi pa vključijo tudi strokovnjake.
Pičel odziv pristojnih
S patruljami odkrivajo onesnaženja vod, zemlje, svetlobna in hrupna onesnaženja. "Najpogosteje najdemo nevarne odpadke in posledice, ki so jih ti povzročili okolju in naravi, naletimo na posamezne kršitve zakonov o varovanih območjih, predvsem ko gre za svetlobna in hrupna onesnaževanja. Odkrijemo onesnaženja zraka in vod, ki jih povzročajo kršitelji ob koncih tedna in ponoči, ko ni pričakovati kakega inšpektorja. In povzočitelje onesnaženj, ki delujejo v interesu dobička s podporo politike," pojasnjuje Bernard.
Svoja odkritja prijavljajo pristojnim inšpekcijskim službam, policiji, mininistrstvu, občinam, vendar pravijo, da je njihov odziv pičel, saj gre "v večini primerov za povzročitelje, ki jih ščitijo politični veljaki ali lobiji. Odzovejo se šele takrat ko informacije prenesemo v medije in ko so že zdravstveno ogroženi ljudje".
Lahko se pridružite
Ekološka patrulja pa se sooča s kar nekaj težavami, ki so v prvi vrsti povezane s finančnimi viri. "Vse stroške teh eko patrulj krijemo iz "svojih žepov", ker niso zaželene pri uradnih inštitucijah in ministrih," pravi Bernard in dodaja, da bi za izboljšanje delovanja potrebovali osnovno opremo, katere izposoja je draga.
Vsi, ki bi se jim radi pridružili, pa prijavnico najdete na tej povezavi.
Zakaj bi naj uradniki, ki so dobro plačani šli na teren, če lahko sedijo na toplem in razpravljao o topli vodi in se posmehujejo ljudem, ki želijo pripevati k čistemu in neonesnaženemu oklolju. Potrebno jih je poimensko prijaviti njihovim nadrejenim… ...prikaži več in preberiti kako bodo oni reagirali. Potem tako naprej - nekdo se bo zmigal in nesposobneže nagnal iz toplih sedežov.
Tako je, na teren z njimi. Terena se po pravilu radi izognejo, če je po 14.00 uri med tednikom in v sobotah in nedeljah. Drugače pa ni problem, če bosta le padli kilometrina in dnevnica.
Takšne in podobne ekološke "bombe" naj očistijo pristojni uradniki. Samo tako bodo opravičili svoje nedelo ali delo, ko bodo odkrili storilca. Drugače to ne vodi nikamor, saj se samo izmikajo odgovornosti. TREBA JIM JE DATI PRAKTIČNO DELO.