Slovenija
183 ogledov

Neplodnih kar 15 odstotkov parov

Cena samoplačniškega postopka umetne oploditve je okoli tisoč evrov. (Foto:) Ist Žurnal24 main
V Sloveniji naj bi bilo neplodnih približno 15 odstotkov parov. Za tiste, ki se prvič vključujejo v postopek umetne oploditve, ni čakalne dobe. Cena samoplačniškega postopka je okoli tisoč evrov.

Včeraj smo pisali, da se zaradi zakona o medicinski oploditvi, ki velja na Hrvaškem, vedno več hrvaških parov odloča za zdravljenje v Sloveniji. Dr. Eda Vrtačnik - Bokal iz kliničnega oddelka za reprodukcijo je za Žurnal24 zatrdila, da v okviru dejavnosti kliničnega oddelka za reprodukcijo ginekološke klinike v Ljubljani vključujejo tudi neplodne pare iz tujine. "Trenutno ne opažamo povečanega povpraševanja parov iz Hrvaške," je dejala Bokalova.

1229 postopkov zunajtelesne oploditve
Sicer pa je dejavnost oddelka usmerjena v izvajanje načrtovanega obsega dela, dogovorjenega z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, za kar vsako leto opravijo 1229 postopkov zunajtelesne oploditve. "Zaradi intenzivnega dela parom iz Slovenije omogočimo, da za tiste, ki se prvič vključujejo v postopek, ni čakalne dobe, za tiste, ki vnovič vstopajo, pa čakalna doba ni daljša od treh mesecev," dodaja Vrtačnik - Bokalova.  

Ocenjujemo, da je v Sloveniji neplodnih približno 15 odstotkov parov.
 
"Ocenjujemo, da je v Sloveniji neplodnih približno 15 odstotkov parov. Mi lastne raziskave sicer nismo opravili, je pa to podatek iz Evrope,"  pravi Bokalova in dodaja, da gre načelno tudi pri nas za enake vzroke neplodnosti kot drugje v Evropi, zato se odstotek neplodnosti verjetno ne razlikuje.

Cena okoli tisoč evrov ali več
Ceno samoplačniškega postopka sestavlja: klasični IVF postopek (772 EUR), ultrazvočne preiskave (1 UZ=75 EUR), priprava semena (57 EUR), prenos zarodka (94 EUR) in laboratorijske analize po potrebi. Če je treba opraviti ICSI metodo, se cena poviša za 240 EUR. Samoplačnice zdravila priskrbijo same. Cena postopka je za domače in tuje pare enaka.

V Sloveniji se z zdravljenjem neplodnosti, vključno z izvajanjem postopkov zunajtelesne oploditve, ukvarjajo trije centri v Ljubljani, Mariboru in Postojni. To zadošča predpisanemu standardu, da je na en milijon prebivalcev potreben en center.

Možnost zanositve z leti manjša
Če so ženske v postopku zunajtelesne oploditve mlajše od 35 let, je stopnja zanositve na postopek lahko tudi od 35- do 40-odstotna. "Seveda pa se ti odstotki zelo znižajo pri ženskah, ki so starejše od 40 let, ker so jajčne celice manj kvalitetne in imajo številne genske napake," zatrjuje Bokalova in dodaja, da je etično in moralno, da tudi tem ženskam omogočijo zdravljenje, pa tudi če je v nekaterih najslabših skupinah stopnja nosečnosti samo desetodstotna.


Slovenski zdravniki prispevajo nova znanja

Zdravnica zatrjuje, da se zdravniki in biologi na tem področju kontinuirano izobražujemo na različnih domačih in mednarodnih simpozijih in kongresih. "Tudi sami aktivno sodelujemo na teh srečanjih in prispevamo nova znanja, kar potrjujemo tudi s številnimi članki v uglednih mednarodnih revijah."

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.