Pri diagnostiki bolezni jim bo odslej precej pomagal danes sodoben aparat, imenovan optični koherentni tomograf (OCT), namenjen diagnozi bolezni mrežnice, predvsem makule, vreden 80 tisoč evrov. Oddelku za očesne bolezni UKC Maribor ga je doniralo podjetje Novartis, so sporočili iz UKC Maribor.
"Gre za danes enega najpogostejših vzrokov močne slabovidnosti pri starejših ljudeh. In kot je znano, je vedno več starejše populacije, kar predstavlja najbolj pogost vzrok slabovidnosti v razvitem svetu, kamor spada tudi Slovenija. Zato število teh bolnikov strmo narašča. Danes je diagnostika možna in ena od teh možnosti je tudi ta najsodobnejši aparat, ki smo ga dobili danes," je ob prejemu optičnega koherentnega tomografa dejala predstojnica oddelka Dušica Pahor.
Število bolnikov z makulo narašča
Aparat pokaže spremembe, povezane z mrežnico, ki jo lahko prikaže v tridimenzionalni obliki. Število bolnikov z boleznijo makule izredno strmo narašča, ker v sistem zdravljenja bolniki vstopajo in iz njega ne izstopajo. To pomeni, da so v fazi zdravljenja dalj časa, najmanj dve leti.
Trenutno imajo na mariborskem oddelku tedensko dve ambulanti za te bolezni, medtem ko v oktobru načrtujemo že tretjo ambulanto, saj je obolenj vse več.
"Eden velikih problemov pri starejši generaciji je v tem, da prihaja do starostnih regeneracij makule, zaradi česar pacienti izgubljajo vid. Aparat OCT tako omogoča zgodnje odkrivanje starostnih regeneracij makule in ostalih očesnih bolezni. Ta aparat je najsodobnejši izum in predstavlja zadnjo generacijo aparatov z največjo ločljivostjo, ki je trenutno dosegljiva na trgu," je dodal Jože Molk iz podjetja Carl Zeiss.