Slovenija
581 ogledov

Napad na politika smo že večkrat preprečili

branko skrbinek Boštjan Tacol
Branko Skrbinek. Šef varnostnikov, ki se jim je v ponedeljek odpovedal predsednik državnega zbora Gregor Virant. Varoval je pokojnega predsednika države Janeza Drnovška. Spremljal ga je, ko je med protesti v Ambrusu obiskal Strojanove. Takrat smo veliko tvegali, pravi.

Ali je neki politik, minister lahko varen brez policijskega varovanja, samo zato, ker se počuti varno, kot denimo pravi Virant?

Policisti varnostniki centra za varovanje in zaščito (CVZ) so neposredno navzoči pri šestih varovanih osebah v državi, ki opravljajo državotvorne funkcije. Njih torej neposredno fizično varujemo. Občutek varnosti je sicer vedno subjektivne narave. Sama ocena ogroženosti pa je objektivni element pri zagotavljanju varnosti varovanih oseb. To je delovni proces, ki ga izvaja policija. CVZ kot enota policije pa varuje politike pred vsemi možnimi oblikami ogrožanja, in sicer zato, da lahko varovana oseba nemoteno opravlja svoje delo.

Kdo odgovarja za življenje nekega ministra ali druge varovane osebe, ki se varovanju odpove na lastno željo?

Odgovornost za varnost varovane osebe je na Policiji, seveda v obsegu pooblastil, ki jih ima policija, da lahko zagotovi varnost varovane osebe. Prav tako je odgovornost na resornem ministru in drugih službah, ki v okviru zakonskih pristojnosti skrbijo za varnost v Republiki Sloveniji, saj je varnost varovanih oseb predvsem v nacionalnem interesu. Varovana oseba z odpovedjo določenim ukrepom varovanja prevzema nase del odgovornosti, predvsem v delu, kjer policija ukrepov ne izvaja.

Koliko varovanih oseb se je do tega trenutka že kadarkoli odpovedalo varovanju?

V preteklosti se varovanju za čas celotnega mandata ni odrekla še nobena varovana oseba, po letu 2010 pa smo imeli nekaj primerov odpovedi za čas zasebnih poti v tujino.

V katerih primerih pa se varovana oseba lahko odpove varovanju?

Veljavna uredba določa, da se mu ne more odpovedati v celoti. Lahko se mu odpove le do določene stopnje za čas opravljanja funkcije ali pa določenemu ukrepu, za zasebne aktivnosti.

Kaj se bo zgodilo z varnostniki, če bi se varovanju v kratkem odpovedal še kdo od politikov?

Policisti CVZ varujejo ne le domače, temveč tudi tuje varovane osebe, kadar so te na obiskih v Sloveniji, ter diplomatske sprejeme, državne proslave in še nekatere ogrožene osebe. Vsi so sicer v osnovi policisti, ki so prišli iz drugih enot policije in se lahko zato vanje tudi vrnejo.

Koliko domačih oseb trenutno varuje policija oziroma CVZ?

CVZ trenutno varuje 35 oseb, od tega šest z neposrednim fizičnim varovanjem. Njihovo varovanje se razlikuje glede na stopnje varovanja oziroma glede na to, kako pomembno funkcijo v državi opravljajo ter kolikšna je stopnja njihove ogroženosti.

Se način varovanja prilagaja tudi osebnosti varovanca? Kako?

V skladu z metodiko in taktiko varovanja se načini varovanja prilagajajo tudi osebnosti varovane osebe. Varovani osebi, ki je športno aktivna, se varovanje prilagaja in zagotovi temu primerno opremo in usposobljene varnostnike.

Koliko varnostnikov običajno varuje posameznika? Kdaj se njihovo število lahko poveča?

Število varnostnikov se spreminja glede na izhodišča, oceno ogroženosti, načrt varovanja in aktivnosti varovane osebe.

Vi osebno ste varovali pokojnega predsednika Janez Drnovška. Je bilo njegovo življenje kdaj ogroženo?

Njegovo varovanje ob obisku družine Strojan v Ambrusu je bila situacija, za katero bi lahko rekel, da je bilo prisotno precejšnje tveganje. V določenem trenutku je potekal oster verbalni konflikt predsednika z domačini. Takrat se je bilo treba zelo na hitro odzvati s taktično postavitvijo sodelujočih v varovanju ter z veliko mero strpnosti in mirnosti počakati, da se je položaj umiril. V tistem razgretem trenutku bi lahko vsak naš agresiven odziv povzročil nepredvidljive posledice.

Se varnostnik in varovana oseba lahko sama uskladita glede tega, kako bo potekalo varovanje?

Varovanje je fleksibilna naloga, ki jo opravlja policija glede na načrt varovanja. Metoda in taktika pa se lahko prilagajata trenutnim okoliščinam. To pomeni, da se na primer pri zasebnih pogovorih varovane osebe varnostnik umakne na diskretno razdaljo.

Ali varnostniki postanejo prijatelji z ljudmi, ki jih varujejo? Kje so meje v teh odnosih?

Varnostniki so poleg vseh predpisov zavezani zlatim pravilom naše enote, kot so diskretnost, odgovornost in poslanstvo. Neprofesionalni odnos se ne dopušča. Javnosti tudi ne obveščamo pogosto o svojem delu, predvsem zaradi spoštovanja strokovnosti in diskretnosti, saj se podrobnosti nanašajo tudi na varovano osebo.

Je bil kdo, ki ste ga varovali, že kdaj poškodovan?

Večkrat smo že preprečili potencialno ogrožanje in tako tudi verjetnost poškodovanja varovanega. Odkar obstaja naša enota ni bila poškodovana nobena varovana oseba. Med največjimi uspehi pa lahko vseeno izpostavimo vsa uspešna varovanja tujih državnikov in mednarodnih konferenc, ki jih je naša država gostila v okviru svojih diplomatskih aktivnosti od nastanka do danes.

Kako pa se sploh naredi ocena ogroženosti?

To poteka po posebnih strokovnih navodilih in jo opravi CVZ. Sodelujejo tudi drugi državni organi oziroma vladne službe, ki imajo nalogo zagotavljati nacionalno varnost.

Kako pa se določi konkreten način varovanja?

Najprej se na podlagi pomembnosti funkcije posameznika določi stopnja varovanja, potem pa določimo stopnjo ogroženosti. Temu sledi priprava načrta varovanja. Število varnostnikov, ki bodo varovali posameznika, se določa skladno z oceno ogroženosti in taktiko varovanja.

Kako pa se varnostniki pripravijo, ko domačo varovano osebo spremljajo na obiskih v tujini, kjer terena ne poznajo?

Priprave in izvedba obiska v tujini so povsem identične varovanju doma. Razlika je le v tem, da sodelujemo s tujo varnostno službo in da moramo upoštevati njihove predpise. Pri pripravah pa nam veliko pomagajo tudi naša konzularna predstavništva v tujini.

Varujete tudi tuje državnike na obisku v Sloveniji. Koliko prej se začne pripravljati načrt takšnega varovanja?

Priprave se začnejo takoj, ko naša služba prejme uradno najavo obiska tuje varovane osebe. Varovanje te se sicer načrtuje enako kot za domačo, razlika je le, da sodelujejo predstavniki tujih varnostnih služb.

Koliko država na leto nameni za varovanje ene varovane osebe?

Policija posebej ne računa stroškov na posamezno varovano osebo, saj so stroški obračunani v različnih proračunskih postavkah. Stroški sicer zajemajo predvsem stroške osebnih dohodkov policistov, bencina za prevoz varovanih oseb, različnih vzdrževanj, tehničnega varovanja ...

Zakaj sta delo in gibanje policistov CVZ v javnosti manj opazna kot pri preostalih policistih?

Delo varnostnikov temelji na metodah in taktiki dela, ki v večji meri upošteva tudi načelo diskretnosti, zato naši varnostniki delujejo v civilnih oblačilih. Na tak način policisti s svojim videzom ne izpostavljamo varovanih oseb.

Kako je potem sploh možno javnosti prikazati delo varnostnikov?

Ukrepi varovanja so določeni s stopnjo tajnosti podatkov. Zaradi tega lahko delo policistov CVZ javnosti prikažemo le v omejenem obsegu.

Kolikokrat doslej so varnostniki javno pokazali, kaj delajo?

Delo policistov CVZ je bilo do zdaj predstavljeno dvakrat, in sicer predvsem zato, da bi bilo naše delo prikazano varovanim osebam in drugi strokovni javnosti. Ker CVZ praznuje okroglo, 20. obletnico delovanja, pa smo se odločili prikazano vajo že v kratkem prvič odpreti tudi za širšo javnost.

V katerih evropskih državah so varovane osebe isti politiki, ministri kot pri nas? Kdo jih varuje? Prav tako enota znotraj policije?

V večini držav članic EU so varovane osebe politiki na istih področjih dela, ki so varovani tudi pri nas. Pristojnost za varnost v državah članicah EU je zelo raznolika. V večjem delu je za varnost varovanih oseb pristojna enota znotraj policije ali znotraj ministrstva za notranje zadeve.

Od kdaj sicer deluje CVZ? Kako je potekal razvoj te enote policije?

Maja leta 1991 se je ustanovil urad za varnost in zaščito kot samostojna organizacijska enota ministrstva za notranje zadeve. Urad je prevzel naloge varovanja oseb in objektov ter bil ob ustanovitvi soočen z zahtevnimi nalogami ob osamosvojitveni vojni. Od leta 1991 se je služba razvijala organizacijsko in vsebinsko do današnje organizacijske oblike Centra za varovanje in zaščito v sestavi Uprave za policijske specialnosti Generalne policijske uprave.

Koliko policistov je trenutno zaposlenih na CVZ? Kako so organizacijsko razdeljeni znotraj CVZ?

Trenutno je v centru zaposlenih 243 javnih uslužbencev. Pri izvajanju nalog varovanja objektov imamo v našo enoto napotenih 75 policistov iz drugih policijskih uprav. Center je organiziran v tri oddelke in sedem referatov.

branko skrbinek | Avtor: Boštjan Tacol Boštjan Tacol

Kakšna je v povprečju izobrazbena struktura zaposlenih na CVZ? Koliko zaposlenih približno ima srednjo šolo, koliko višjo, visoko, univerzitetno in koliko dokončan podiplomski študij?

Delovna mesta s V. stopnjo izobrazbe zaseda 141, s VI. stopnjo 34, s VII/1. 63 in VII/2. pet javnih uslužbencev. Med slednjimi imamo dva z znanstvenim magisterijem in šest z bolonjskim magisterijem.

Koliko različnih delovnih mest je sistemiziranih na CVZ? Pod katerimi nazivi?

Policisti CVZ opravljajo naloge varovanja v 12 uradniških nazivih.

Kdo je prej zagotavljal varovanje za varovane osebe v naši državi in za tuje delegacije med diplomatskim obiskom v naši državi?

Od leta 1991 vsa varovanja opravlja takratni UVZ oziroma zdaj CVZ. V fazi razvoja te službe so naloge varovanja, poleg delavcev zaposlenih na UVZ, opravljali tudi delavci, ki so bili poklicani v kadrovsko pomoč, za izvršitev določene naloge. Nekje od leta 1998 pa naloge skoraj v celoti, razen ob številčnejših (pomembnejših tujih) obiskih, opravljamo sami s svojimi kadrovskimi resursi.

Kako se opravlja varovanje tujih delegacij? Kako se določa število varnostnikov, ki bodo tujo delegacijo spremljali med obiskom?

Varovanje se v generalnem pomenu načrtuje po naslednjem vrstnem redu: določitev stopnje varovanja, ki zajema razred pomembnosti, kateremu varovana oseba pripada glede na pomembnost funkcije, ki jo opravlja za državo, določitev stopnje ogroženosti na podlagi izdelane ocene ogroženosti in priprava načrta varovanja, ki se izdela na podlagi ocene ogroženosti. Število varnostnikov se določa v skladu z oceno ogroženosti in taktiko varovanja. Varovanje tujih varovanih oseb se razlikuje le v tem, da pri varovanju sodelujejo tudi predstavniki tujih varnostnih služb.

Kje se zaposleni na CVZ še dodatno izobražujejo? Kako pogosto in v katerih programih? Večkrat v tujini ali doma? Pri slovenskih ali tujih inštruktorjih?

Zaposleni na CVZ se predvsem izobražujejo s pomočjo vabil tujih varnostnih organov, na podlagi lastnih interesov in v sklopu evropske in svetovne mreže varnostnih služb. Glede na specifične naloge, ki jih opravlja CVZ kot edina strokovna služba v Republiki Sloveniji, si lahko znanja in izkušnje pridobivamo in izmenjujemo le s tujimi službami, kar pa je v trenutnih finančnih razmerah zelo omejeno. Klasična policijska usposabljanja pa izvajamo v skladu z načrti in plani usposabljanj, ki smo jih izdelali in so bili potrjeni na programskem svetu Policijske akademije.

Katera znanja si s tem pridobijo?

Po lastnih programih si policisti predvsem utrjujejo znanja, pridobljena iz osnovnega usposabljanja za varnostnika CVZ. To so predvsem področja pridobivanje psihofizične kondicije, streljanje, borilni športi, metodika in taktika dela varnostnika in podobno.

Komentarjev 8
  • mia 07:44 13.maj 2012.

    čr bi delali v korist državljanov ne le lastno , varostnikov res nebi potrebovali.

  • mia 07:23 13.maj 2012.

    vsa čast partizanom. 2. svetovna vojna pa je že za nami in piše se leto 2012, če še nisi opazil.

  • mia 07:19 13.maj 2012.

    njegovo zasebno življenje me ne zanima, dokler dela v dobro ljudi, katerim služi.