Slovenija
0 ogledov

Naj bo v priporu plačan ali ne?

(Foto: Barbara Milavec) Žurnal24 main
Prijateljev odvetnik oddal pritožbo na pripor. Bo Prijatelj tudi v času pripora prejemal mesečno plačo? Natančnega odgovora v tem trenutku pristojni še nimajo.

Poslanec Srečko Prijatelj je, potem ko je slovenska javnost včeraj podrobno prebirala vsebino njegovih grozilnih sms-ov, poslanih Marjanu Mikužu, v priporu preživel četrto noč. Njegov odvetnik Silvan Jakin je včeraj na koprsko sodišče poslal pritožbo na odrejen pripor, o njej mora izvensodni senat sodišča odločiti v roku 48 po prejemu pritožbe.

 

Koalicijske poslanske skupine so predlagale, da se Srečka Prijatelja razreši z mesta člana komisije Komisije po Zakonu o preprečevanju korupcije. Menijo, da Prijatelj do dokončanja postopkov, ki jih vodijo organi pregona, ne more sodelovati pri delu komisije.

Medtem pa pristojni stikajo glave, kako bo s poslančevo plačo. Vprašanje, ali je Prijatelj upravičen do plače, čeprav svojega dela v državnem zboru zaradi pripora ne opravlja, smo naslovili na državni zbor. Odgovora na vprašanje še ne vedo. Prošnjo za pojasnilo, kako ravnati v tem primeru, so naslovili tako na ministrstvo za delo kot na ministrstvo za javno upravo.

 

Z ministrstva za javno upravo so nam odgovorili, da "bo na vprašanje Državnega zbora o možnosti uporabe delovno pravne zakonodaje  odgovorilo Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v okviru svojih pristojnosti glede zakona o delovnih razmerjih." Slednje nam je medtem odgovorilo, da lahko tolmačijo le zakon o delovnih razmerjih, ne pa tudi zakona o poslancih.

Tako je še vedno v zraku, kdo bo odločal o Prijateljevi plači. V Državnem zboru so nam nazadnje povedali, da "se še ne mudi, da bodo do izplačila plače že dobili ustrezen odgovor, kako reagirati".

Poleg plače 668 evrov mesečnega pavšala
Prijatelj je prejšnji mesec poleg redne plače 3.996,92 evrov bruto prejel še dobrih 135 evrov dodatka za prehrano in prevoz, 312 evrov dodatka za ločeno življenje in kar 668,30 evrov pavšala za poslance.

Mesečni pavšal prejemajo poslanke in poslanci na podlagi 29. člena Zakona o poslancih, in določa, da ima poslanec pravico do namenskega mesečnega pavšalnega zneska za pokrivanje materialnih stroškov pri opravljanju funkcije v zvezi z delom v volilni enoti kot so obiski v volilni enoti, uporaba prostorov izven prostorov poslanske pisarne, obveščanje o aktivnostih v volilni enoti itd.

 

 

 

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.