Na protestu se je zbralo približno sto ljudi, ki so svoje nasprotovanje trgovinskim sporazumom izražali z napisi, kot so Nočemo biti lahek plen korporacijskih hijen, Nočemo države v krempljih korporacij, Nočemo države podtalnih mahinacij.
Akcije proti čezatlantskemu trgovinskemu in investicijskemu partnerstvu med EU in ZDA (TTIP), gospodarskemu in trgovinskemu sporazumu med EU in Kanado (Ceta) ter sporazumu o trgovini s storitvami (Tisa) danes potekajo po vsem svetu, del tega dogajanja pa je tudi Slovenija. V Ljubljani na Prešernovem trgu je namreč protest pripravila Koalicija proti tajnim sporazumom.
Po besedah Andreja Gnezde iz Plana B za Slovenijo - mreže nevladnih organizacij za trajnostni razvoj na globalni ravni protestirajo proti vsem trgovinskim sporazumom, ki načrtujejo obsežno deregulacijo zakonodaje, ki varuje okoljske, potrošniške in delavske pravice. "Nikakor ne pristajamo na to, da bi prek teh sporazumov dali neke vzvode, da nam korporacije pišejo zakonodajo," pravi Gnezda in dodaja, da je to preprosto nesprejemljivo. "Mi stremimo k novemu ekonomskemu modelu, trajnostnemu razvoju, ti sporazumi pa vodijo v diametralno nasprotno smer," je dodal.
Sporazumi bodo škodili tudi nam
Med protestniki je bil tudi poslanec ZL Matjaž Hanžek, ki je prepričan, da bodo sporazumi Sloveniji škodovali bolj ali manj na vseh področjih, kjer bodo multinacionalke lahko določale standarde. Trenutno je največ strahu na področju kmetijstva pa tudi pri vprašanju socialnih standardov. Če bo denimo multinacionalka ugotovila, da nekateri socialni standardi v neki državi omejujejo njihovo prosto konkurenco, bo lahko tožila državo, svari Hanžek.
Tudi nekdanji predsednik Zelenih Slovenije Dušan Plut meni, da bi bili s sporazumi v Sloveniji najbolj prizadeti okoljski standardi in položaj slovenskega kmetijstva. Če vlada želi povečati prehransko samooskrbo države, bi morala odstopiti od sporazuma, dodaja. Sicer pa meni, da bi se s sporazumi na evropska tla prenesli ameriški standardi, s čimer bi se socialne in okoljske razmere poslabšale.
Protesta so se med drugim udeležili še evropski poslanec Igor Šoltes, glavni tajnik sindikata Sviz Branimir Štrukelj in poslanka ZL Violeta Tomić.
Aktivna kampanja proti omenjenim sporazumom v Sloveniji poteka že od konca lanskega leta, ko se je v skupnih prizadevanjih zbralo več kot 20 civilnodružbenih gibanj, nevladnih organizacij, sindikatov in političnih strank.
Samo ne JJ, takrat nas ne bo 100
pa se ti zdi da sem pristaš komunizma ? mislm ne vem po čem ti to sklepaš. Če bi bil komunistično obarvan sigurno ne bi skandinavskega modela omenjal. Oni nikol ne misljo na Severno Evropo kot nek pozitiven model družbe… ...prikaži več ampak še zmer sanjajo o novi verziji Jugoslavije.
ja imaš prav da je skandinavski model dober,pozabljaš pa da oni niso NIKOLI imeli komuniste a še manj združene odpisane komunjare